Lidé mě označují za zrádce, prozrazuje arabista. Zeman prý říká nesmysly

25.10.2015 19:00

Arabista Bronislav Ostřanský nevěřícně kroutí hlavou nad řečmi, které rozšiřuje prezident Miloš Zeman, a to nejen v dnešním rozhovoru pro bulvární deník Blesk. Akademik pronáší tato slova, i přestože za ně bude velmi pravděpodobně znovu ostře kritizován. Už teď mu lidé často píšou, že jako arabista je v podstatě zrádcem vlastního národa.

Lidé mě označují za zrádce, prozrazuje arabista. Zeman prý říká nesmysly
Foto: ČT
Popisek: Orientalista Bronislav Ostřanský v Interview ČT24
reklama

Ostřanský poznamenává, že prezident Zeman dnes kope do muslimů tak, jako se v minulosti kopalo do Židů. A česká společnost tomu bohužel tleská. Ukázalo se to mimo jiné na výroku, že u nás budou chtít uprchlíci prosazovat právo šaría. Je to prý totéž, jako když se před pár desítkami let říkalo, že Židé chtějí ovládnout svět, že jsou loajální především k této myšlence, takže je třeba je „eliminovat“. Připomíná vám to něco? Možná proto, že se dnes tvrdí totéž o muslimech.

Tohle mě děsí: Česká společnost se uzavře a odmítne jakýkoli odlišný názor

„Zemanovo prohlášení zapadá do seriálu výroků o islámu a muslimech. On toto téma má rád, vyhledává je, nejde tedy o ojedinělý populistický úlet. Už před třinácti lety srovnal palestinského předáka Jásira Arafata s Adolfem Hitlerem. V případě práva šaría jde přitom o naprostý nesmysl, jenže lidé ho chtějí slyšet. Právo šaría neplatí ani ve většině muslimských zemí a těžko může začít platit v Česku, které má přijmout pět tisíc uprchlíků. Mnozí komentátoři tvrdí, že podobnými výroky Zeman společnost rozděluje. Ve skutečnosti ji sjednocuje. Kopne do muslima a ozve se potlesk na pravici i na levici,“ posteskl si akademik v rozhovoru pro server Týden.cz.

Je prý naprostý nesmysl, že u uprchlíků bude nejdůležitější víra. Podstatnější bude, jak jsou vzdělaní, zda již dnes mluví anglicky, jak se naučí česky či německy nebo jiným jazykem a jak silnou chuť do práce budou mít. Většina českých muslimů žije normální život a nemá potřebu se nějak nadmíru sdružovat se souvěrci.

Přesto tu Ostřanský vidí dvě rizika. Zaprvé nelze vyloučit, že se mezi uprchlíky do Česka dostane i terorista. Druhým rizikem je totální uzavření české společnosti, která se stane netolerantním společenstvím brojícím proti elitám. „Nebude zde prostor pro pluralitu a pro toleranci. A to mě děsí daleko více,“ bojí se expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …