Lidé musí pomoct zemědělcům, volá Jurečka. Prý přitom nemyslí na Agrofert

24.05.2020 18:15

Předseda lidovců a někdejší ministr zemědělství má za to, že je v dnešní těžké situaci třeba pomoct českým zemědělcům. Podepsal se proto pod návrh zákona, podle něhož budou muset prodejci v obchodech nabízet od roku 2027 celých 85 procent českých potravin. Neobává se přitom, že to povede ke zvýšení cen potravin v obchodech, a odmítá, že tento návrh představuje pomoc především pro Agrofert, jenž je dočasně odložen ve svěřenském fondu Andreje Babiše (ANO).

Lidé musí pomoct zemědělcům, volá Jurečka. Prý přitom nemyslí na Agrofert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Karanténní opatření přijatá v boji proti koronaviru tvrdě dopadnou na českou ekonomiku. Ale někdejší ministr zemědělství, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, upozorňuje, že Česko trápí také sucho a i s ním se budeme muset vypořádat. Proto se podepsal pod zákon, který by obchodníkům nařídil prodávat v regálech více českých produktů.

Představa lidí, že zemědělec bude investovat do pořízení techniky a potom bude doufat, že uspěje někde na trzích, není správná. Takto to nefunguje. Jedním z efektivních způsobů, jak zemědělcům pomoci, je ten, že jim řekneme: Když budete pěstovat pestré plodiny, například ovoce a zeleninu, tak my vám pomůžeme,“ uvedl Jurečka v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Návrh zákona říká, že v roce 2021 by se v obchodech muselo prodávat 55 procent českých potravin a tento podíl by měl do roku 2027 vzrůst až na 85 procent.

Kritici tvrdí, že je to zákon, který pomůže také Agrofertu.

„Nápad zákonodárců, abychom na pultech měli 85 procent českých potravin, není jen atakem na zdravý rozum a unijní pravidla. Jde hlavně o špatně maskovanou snahu pomoci tuzemskému agroimpériu,“ uvedl k tématu analytik serveru Aktuálně.cz David Klimeš.

Ale Jurečka požádal, aby lidé za vším nehledali Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO), který svůj Agrofert dočasně odložil do svěřenského fondu.

„Já už mám fakt pocit, že cokoliv se řekne okolo zemědělství a potravin, tak někteří lidé měří pouze optikou Agrofertu. Neporovnávejme všechno s Agrofertem. Nevím o zemědělském podniku, který je ve skupině Agrofert a který by ve větší míře produkoval ovoce, zeleninu či brambory,“ říká Jurečka. „A pokud jde o ceny, kdyby byla u nás silná produkce ovoce a zeleniny, tak by například květák dnes stál určitě méně. Navíc ceny jsou odvislé od komoditních burz, zemědělci v České republice si opravdu ceny nediktují,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…