Lidé prodávají zbraně na internetu. Policii to dělá starosti, zpřísní kontroly

08.10.2011 9:25

Internetové aukční portály nabízejí možnost, jak snadno sehnat zbraně. Často bez potřebného povolení je zde možné dostat brokovnice, kulovnice nebo samopal. Zbraně jsou sice znehodnocené, ale lze je předělat tak, aby znovu střílely. Weby proto využívají i organizované gangy. Kriminalisté se proto na takové stránky na internetu zaměří a zesílí kontroly. Informují sobotní Lidové noviny.

Lidé prodávají zbraně na internetu. Policii to dělá starosti, zpřísní kontroly

Od července prověřují specialisté více než třicet podezřelých prodejů. Podle Jana Melši z Policejního prezidia se tomu policie věnuje na celorepublikové úrovni.

Prodej zbraní musí schválit policie, která by nepovolila obchody na nespecializovaných serverech

Ilustrační je případ člověka, který si říká Petyr. Na serveru Bazoš.cz prodává samonabíjecí pistoli glock 19C. „Mže z toho mít velký problém. Prodej musí schválit police, a je otázkou, zda by k tomu došlo, když to prodává na takovémto nespecializovaném webu. Minimálně mu hrozí zabavení zbrojního průkazu," vysvětluje Stanislav Gibson, výkonný ředitel Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX.

Zmíněný prodejce ale LN tvrdí, že se nedopustil porušení zákona. To by se podle něj stalo pouze v případě, pokud by zbraň prodal člověku bez zbrojního pasu a povolení ke koupi.

Často se na internetu obchoduje se zbraněmi z války, které lidé nalezli během výkopových prací nebo demolicí starých budov. Často se jedná i o nálezy z půd a kůlem domů. Takové zbraně podléhají registraci, i když na to mnozí prodejci zapomínají.

Lidé prodávají zbraně, co našli na půdě. Podle policie jsou ale nebezpečné i nefunkční zbraně

Například šestašedesátiletý důchodce chtěl prodat na aukčním portálu části kulovnice, které našel na půdě. Zapomněl ale, že je potřeba registrovat i část zbraně. Teď mu hrozí pokuta několik tisíc korun.

Policisté se nejvíce obávají prodeje nefunkčních zbraní. Gangy je umí znovu zprovoznit. „Znehodnocené zbraně jsou organizované skupiny schopné uvést do střelbyshopného stavu. Zcela jednoznačně pak míří do kriminálního prostředí a slouží k páchání další trestné činnosti," řekl LN mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták.

Související:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…