Lidé se naposledy rozloučí s ministryní a advokátkou Burešovou

11.07.2018 6:13

Lidé se naposledy rozloučí s ministryní a advokátkou Burešovou

Lidé se naposledy rozloučí s ministryní a advokátkou Burešovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Burešová pro mnohé lidi představovala morální vzor a člověka, který se nikdy nezaprodal. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy zastupovala lidi, kteří byli nepohodlní komunistickému režimu, a čelili proto perzekucím – například matku studenta Jana Palacha, spisovatele Milana Kunderu nebo publicistu Ivana Medka. Česká advokátní komora ve své vzpomínce na „první dámu české justice“ poukázala na to, že Burešová vyhrávala téměř všechny případy, kdy byli její klienti vyhozeni ze zaměstnání pro své politické názory. Perfektně totiž ovládala pracovní právo.

Anketa

Kdyby to bylo na vás, zvedli byste ruku pro důvěru vládě Andreje Babiše?

65%
35%
hlasovalo: 13342 lidí


Po převratu se Burešová coby ministryně spravedlnosti podílela na reorganizaci soudnictví a reformě vězeňství. Inicovala také zákon o mimosoudních rehabilitacích nebo například navrácení osobních dopisů popravené Milady Horákové do rukou pozůstalých.

Z vysoké politiky Burešová odešla s rozpadem Československa a po volebním neúspěchu Občanského hnutí. Prezident Václav Havel jí v roce 2002 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…