Lidé si mohou objednávat pilotní emisi dluhopisů

03.10.2011 8:27

Ministerstvo financí od pondělí přijímá objednávky na pilotní emisi státních dluhopisů pro občany. Lidé se mohou rozhodovat až do 1. listopadu, kdy se objednávky uzavřou. Několik dní nato vyjdou pilotní emise. Standardní dluhopisy budou k dispozici od roku 2012 na 378 pobočkách České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky.

Lidé si mohou objednávat pilotní emisi dluhopisů
Dluhopis bude mít nominální hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. 11. listopadu vydá ministerstvo financí dluhopisy. Výnos jednoletého státního dluhopisu má být dvě procenta v rámci pilotní emise. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce jen 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun. Informuje ČTK.

U dluhopisů na pět let bude možnost dvou variant: reinvestiční a kuponová. U nich se počítá s rostoucí úrokovou sazbou, která se ve výsledku může vyšplhat až na šest procent. Cílem MF je zvýšení podílu domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem deseti procent.

Na spořící státní dluhopisy se nevztahuje žádná daňová výjimka, žádné osvobození od daně, naopak se na ně uplatňuje standardní srážková daň. „Jelikož je ovšem jejich nominální cena jedna koruna, vlivem zaokrouhlení je efektivní daň nulová," vysvětlilo MF.

Ekonomové ale varují, že státní dluhopisy neznamenají takovou jistotu, jak se říká, a ani výnosy nejsou příliš vysoké. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale věří, že zájem mezi lidmi bude. Pilotní emisi za deset miliard by si mohlo rozdělit až 100 tisíc zájemců.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…