Lidé si připomenou památku Horákové a dalších obětí komunismu

27.06.2017 6:25

Lidé si dnes na několika místech v Praze připomenou památku obětí komunistického režimu, včetně političky Milady Horákové, která byla popravena před 67 lety. Pietní shromáždění se uskuteční u pomníku obětí režimu na Újezdu a v pankrácké vazební věznici. Večer se pak v Museu Kampa a na přilehlé náplavce uskuteční happening, kde příchozí budou moci zapálit za oběti komunismu svíčky.

Lidé si připomenou památku Horákové a dalších obětí komunismu
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Milada Horáková popravená v roce 1950

Jako první se památce těch, které připravil o život komunistický režim, pokloní od 10:00 lidé u pomníku obětem komunismu na Újezdu. Mezi zúčastněnými nebude chybět ani ministr pro lidská práva Jan Chvojka, který bude mít projev.

Zhruba o tři hodiny později na oběti politických komunistických procesů vzpomenou lidé v areálu pankrácké vazební věznice, kde byla Horáková 27. června 1950 popravena za vykonstruované spiknutí a velezradu.

Právnička a národně socialistická poslankyně Milada Horáková se účastnila protinacistického odboje, byla kvůli němu vězněna v koncentračních táborech. V roce 1949 byla zatčena a v červnu 1950 odsouzena ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Zároveň byla jedinou českou ženou popravenou při politických procesech v 50. letech. Kvůli své neústupnosti při svém soudním jednání se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Památku Horákové a dalších obětí komunismu připomínala už od minulého úterý týdenní kampaň platformy Bez komunistů.cz, která ji nazvala Jdu s hlavou vztyčenou. Odkazovala tak na slova Horákové, která je napsala v den své popravy. Lidé se do kampaně mohli zapojit mimo jiné i nošením pamětní stužky - konopného provázku jako symbolu oprátky. Dnes akce vyvrcholí na Kampě výtvarným happeningem s názvem Světlo pro Miladu Horákovou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

7:47 Šok: Babiš připustil předčasné volby. ,,A držím jim palce," dodal

V úterý odpoledne, zatímco Václavským náměstím zněly výzvy k jeho odchodu, premiér Andrej Babiš hovo…