Lidé tomu nerozumí. Směšný, k ničemu. Profesor vysvětlil, proč je nutné změnit důchodový systém

11.04.2019 7:14

O penzijní reformě, a nejen o ní hovořil v pořadu Interview Pavla Štrunce profesor ekonomie Jaroslav Vostatek. Podle jeho slov Češi důchodům nerozumí. I kvůli tomu pak prý u voličů vyhrávají jednoduché sliby o přídavku pro všechny.

Lidé tomu nerozumí. Směšný, k ničemu. Profesor vysvětlil, proč je nutné změnit důchodový systém
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Vostatek by české penze řešil rovným důchodem pro všechny, který by doplnila zásluhová část, tedy peníze zaplacené za sociální pojištění. V rozhovoru také zkritizoval spoření u penzijních společností. Jak uvedl, lidé často spoří směšné částky, stát na tom tratí a velké peníze vydělávají naopak finanční domy. „Typickým klientem je žena ve věku 47 korun, spořící 650 korun měsíčně. To je směšný, to je k ničemu,“ rozčílil se. 

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28840 lidí

„Důležitý je systém. Hlavu a patu to má ve smyslu valorizace, ale když se chce přidávat něco navíc, nedává to smysl. Mělo by se to diskutovat v rámci celé politiky. Vystřelit, že se přidá 900 korun, to je výborný marketing, ale...“ poznamenal k aktuálnímu přidávání důchodů Vostatek. Následně dodal, že lidé však nerozumí tomu, proč se jim přidává. „A proč se přidává všem stejně?“ ptá se Vostatek. „Normální ve světě, ve vyspělejších zemích, je, že jsou tam dva pilíře. A důchody závisí na výdělku,“ dodal.

Video najdete ZDE.

„Má-li se něco s důchody udělat systémového, musí se důchod rozdělit na nějaký základ a podle zásluhovosti,“ podotkl. A co podle Vostatka potřebuje český rodič? „Potřebujeme uvolnit ženy od toho, aby s malými penězi byly doma tři čtyři roky. Systém je navádí k tomu, aby pobíraly nízký rodičovský příspěvek, a to je to, co škodí,“ dodal Vostatek. Peněžitá pomoc v mateřství by podle jeho slov měla být ve výši plné mzdy. Poukazoval například na Švédsko. „Podstatné je, aby lidé věděli, že když chtějí peníze, musejí chodit do práce,“ zmínil.

Řeč byla i o věku odchodu do důchodu. „Ženy mají bezdůvodně výhodu, aby odcházely do důchodu dříve. A jedno dítě nic není,“ zmínil Vostatek a podotkl, že náš odchod do důchodu je poměrně nízký. „Třeba ve Spojených státech je důchodový věk o dva, o tři roky vyšší,“ dal příklad. Podle jeho slov by mohl být důchodový věk 65 let pro všechny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

17:10 Babiš vrátil úder: „Chápu, že v očích mých nepřátel jsem se vůbec neměl narodit“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se na počátku září vypravil s rodinou na prodloužený víkend do Benátek, n…