Lidé tu musejí vyžít i se 14 tisíci, udeřil Veleba v předvolební debatě ČT

19.09.2016 21:57

Vysočina je krásný kraj s celou řadou problémů. V předvolební debatě České televize se na tom shodli krajští lídři. Senátor Jan Veleba (SPO) konstatoval, že živitelé od rodin mají v tomto kraji i platy ve výši 14 tisíc, z čehož se těžko žije. Kraj bohužel také vymírá. Lidovecký lídr Jaromír Kalina vyzval občany, aby se více milovali.

Lidé tu musejí vyžít i se 14 tisíci, udeřil Veleba v předvolební debatě ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba
reklama

Před kamerami České televize se v pondělí utkali politici, kteří se v nadcházejících volbách chtějí ucházet o hlasy voličů v kraji Vysočina. Tváří v tvář proti sobě stanuli dosavadní hejtman za ČSSD Jiří Běhounek, předseda SPO Jan Veleba, jenž spojil své síly s SPD Tomia Okamury, a Zdeněk Geist z ODS. Kromě nich ve studiu nechyběli komunista Milan Plodík, lídr hnutí ANO Jan Pavlík, lidovec Jaromír Kalina, společný lídr TOP 09 a zelených Libor Honzárek, kandidát Starostů a nezávislých a SNK-ED Lukáš Vlček a nakonec Zdeněk Kopecký z uskupení Změna pro Vysočinu.

Geist z ODS: Neslibujte lidem dopravu zdarma, není zdarma!

V úvodu se lídři shodli, že je třeba zlepšit dopravní situaci v kraji, protože dopravní obslužnost voličům nevyhovuje. Lukáš Vlček byl toho názoru, že dopravní infrastrukturu je třeba podporovat z evropských peněz. Pavlík z hnutí ANO obvinil současné vedení kraje, že vynakládá velké peníze na autobusovou dopravu v kraji, ale to, co platí, moc neřídí. Občanský demokrat Geist všem kolegům připomněl, že doprava rozhodně není zdarma a slibovat před volbami dopravu zdarma není rozumné. „Nakládejme s veřejnými prostředky rozumně,“ apeloval na své oponenty lídr ODS. Z úst Běhounka posléze zaznělo, že Jihlava bohužel není přirozeným centrem kraje a chybějí tepny, které by sem vedly.

Veleba v souvislosti s dopravou zmínil zákon o vyvlastňování pozemků. „Zákony o vyvlastňování jsou příliš benevolentní. Samozřejmě že soukromé vlastnictví je důležité, ale musíme mít na zřeteli i obecný zájem,“ zaznělo z úst senátora. Ve vysílání také konstatoval, že je třeba rozvíjet zemědělství v kraji. „Největším bohatstvím Vysočiny jsou půda, voda a lesy,“ zaznělo z úst člena horní parlamentní komory, který by se mohl stát i hejtmanem.

Kraj Vysočina se potýká také s mohutným odlivem obyvatel, a to především těch mladších. Občané odcházejí za vzděláním a za prací. Lidovec Kalina žádal občany, aby se více milovali a aby se rodilo více dětí. „Já sám mám čtyři děti, moji kolegové jich mají pět až šest. Teď je na dalších lidech, aby se přidali,“ usmál se. V průběhu pořadu si však lidovecký lídr také posteskl, že kraj dělá tajnosti s řešením dopravní situace, což je špatně. Běhounek tento povzdech okamžitě odmítl. Oponoval, že různé politické strany mají své zástupce v dopravní komisi kraje. V tu chvíli si ovšem vzal slovo pan Kopecký a podotkl, že v minulosti byl sám členem této dopravní komise, než byl odvolán, a musí panu Kalinovi dát za pravdu. Kraj prý opravdu dělá s dopravními plány tajnosti.

Kraj zanedbává školství a živitelé rodin tu mají plat 14 tisíc

Ve druhé polovině debaty došlo i na téma školství. Tady si nebral servítky Pavlík z Babišova hnutí. „My cítíme, že školství je nastaveno v kraji špatně, protože neodpovídá potřebám podnikatelů v kraji. Místo toho, aby se absolventi škol dostávali do firem, tak se dostávají na úřady práce,“ zlobil se. „Školství je v podstatě jen o byznysu,“ konstatoval také na kameru. Měl na mysli skutečnost, že školy dostávají peníze na hlavu, takže stojí o to, aby měly co nejvíce studentů. To podle Pavlíka vede k tomu, že studenti nejsou přijímáni podle svých schopností, ale pro peníze.

V tu chvíli se ke slovu opět dostal Veleba a vrátil se k tématu zemědělství. Stát i kraj by se měly snažit, aby se lidé vraceli k práci v tomto odvětví. Bude ho třeba podpořit i platově. „Když přijdu někam do hospůdky, tak tam slyším, že oni mají plat třeba 14 tisíc. A to nemám nikde vyčtené, to slyším od lidí,“ upozornil Veleba s tím, že se to musí změnit.

Libor Honzárek za TOP 09 a zelené konstatoval, že je připraven podpořit mladé začínající podnikatele dotacemi, pokud zůstanou v regionu. „My vnímáme tu situaci mladých lidí na Vysočině i mladých podnikatelů jako velmi tristní,“ konstatoval. Jako krajský lídr by to rád změnil např. podporou bydlení pro nové zaměstnance. Geist z ODS kontroval, že to není nejlepší cesta. Dotace pokřivují trh. Podstatně lepší by bylo, kdyby se na celostátní úrovni podařilo zjednodušit podmínky pro všechny začínající podnikatele. S touto prosbou se obrátil na senátora Velebu.

Politici se nevyhnuli ani skutečnosti, že tradiční firmu Ždas na Vysočině koupili Číňané. Většině lídrů se tato koupě líbila – určité pochybnosti vyslovil jen lidovec Kalina. Proč? Evropské peníze nám podle jeho názoru mohou pomoci více, protože u čínských peněz není jisté, co po nás bude požadováno na oplátku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…