Lidé v centru Prahy podpořili právo Izraele na obranu

06.08.2014 20:56

Pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí v centru Prahy se dnes sešlo na 200 lidí na veřejném shromáždění, které svolalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém. Účastníci akce podpořili právo Izraele na obranu a odsoudili taktiku lidských štítů používanou palestinským Hamásem. Vyzvali intelektuální elitu i politiky, aby odsoudili projevy rasismu vůči Izraeli a potvrdili, že Česko nedá antisemitismu žádný prostor.

Lidé v centru Prahy podpořili právo Izraele na obranu
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Přímo pod sochou byl na bílém transparentu modrý nápis Izrael má právo na existenci, na dalších nápisy jako Izrael se musí bránit, Co bychom dělali, kdyby létaly rakety z Kladna na Prahu či červenou barvou krve nápis Free Gaza from Hamas. Nad hlavami přítomných vlály bílé státní vlajky státu Izrael s modrou šesticípou hvězdou. Lidé si zazpívali hebrejsky několik písní, včetně izraelské státní hymny.

Nezpochybňujme zlo terorismu, vyzývá psychiatr profesor Cyril Höschl

Zhruba měsíc trvající boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy si vyžádaly už téměř 2000 mrtvých. Od úterý platí třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izraelský velvyslanec v Praze v dopise, který poslal dnešnímu shromáždění, potvrdil, že Izrael dodrží příměří tak dlouho, dokud ho bude dodržovat druhá strana. Hamás přirovnal k Al Kajdě.

Česká diplomacie opakovaně vyzvala aktéry konfliktu v Pásmu Gazy, aby přistoupili k jednání o příměří. Prezident Miloš Zeman pozval na návštěvu izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, který pozvání přijal. Zeman je zastáncem Izraele v konfliktu s Palestinou. Česko dlouhodobě platí za jednoho z hlavních spojenců Izraele nejen v Evropské unii, ale i na světě

Psychiatr profesor Cyril Höschl na shromáždění uvedl, že v některých médiích ale je relativizováno zlo, kterým je terorismus, a zpochybňováno právo Izraele na existenci. Nelíbí se mu, že média přinášejí názory obou stran. "Je to jako kdyby v roce 1939 anebo 1940 musela být v BBC ve stejném rozsahu nacistická desetiminutovka," řekl za potlesku přítomných.

Mezi oběťmi jsou stovky dětí

Sociolog Fedor Gál přiznal, že mu jde po zádech mráz, když slyší mluvit některé politiky, a to i české, a když vidí, co se děje v řadě evropských měst, kde se objevují nacistické symboly. "Nechci, aby se moje vnoučata musela narodit jako já v Terezíně (koncentračním táboře)," řekl.

Účastníci shromáždění podpořili prohlášení, v němž se uvádí, že každý stát má právo chránit své občany, operace Izraele v Pásmu Gazy jsou legitimní a střílení raket na civilisty je válečným zločinem. Vyzvali mezinárodní společenství, aby Pásmo Gazy bylo demilitarizováno.

Dětský fond OSN (UNICEF) dnes oznámil, že mezi více než 1800 oběťmi měsíc trvajících bojů v Pásmu Gazy bylo 419 dětí. Personál fondu odhaduje, že psychologickou pomoc potřebuje na 400.000 dětí. Mnohé za sebou mají otřesné zážitky a ztráty nejbližších příbuzných, napsala agentura Reuters.

Konflikt, který byl přerušen v úterý třídenním příměřím a stažením izraelské armády z Pásma Gazy, podle Reuters nepřežilo 1869 Palestinců, hlavně civilistů, mezi nimiž bylo 672 žen a dětí. Přes 9500 osob je raněno. Izrael přišel o 64 vojáků. Podle dnešní izraelské bilance byl mezi čtyřmi civilními oběťmi na izraelské straně thajský dělník.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

19:44 Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

Někdejší člen zemanovců, zpěvák Milan Drobný poskytl rozhovor serveru iDnes.cz. Mimo jiné uvedl, že …