Lidem, odmítajícím Brusel, prý naskáčí vrásky. Tomáš Prouza z toho má radost a ani se tím netají

14.11.2017 21:03 | Zprávy

Někdejší tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza (ČSSD) zajásal. Česko před rokem a půl otevřelo debatu o společné evropské obraně a dnes tu máme první ovoce. Třiadvacet zemí EU dalo najevo, že se chce podílet na společné obraně EU. Česko je mezi nimi, z čehož má Prouza radost. Zato lidem, kteří jsou věčně naladění proti „Bruselu“, prý teď naskáčou vrásky na čele.

Lidem, odmítajícím Brusel, prý naskáčí vrásky. Tomáš Prouza z toho má radost a ani se tím netají
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

Server E15.cz uveřejnil komentář sociálního demokrata Tomáše Prouzy k budování společné evropské obrany. S touto myšlenkou prý před rokem a půl přišel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a pravda prý je, že ani čeští diplomaté, ani ministerstvo obrany nebyli z této myšlenky právě nadšení. Nadšení nebyli ani mnozí čeští politici. Ti poukazovali na to, že jsme členy Severoatlantické aliance, a to stačí, není třeba tříštit síly. Prouza to však už tehdy viděl jinak a byl rád, že další evropské státy nesdílejí skepsi řady českých politiků.

„Když loni koncem léta Bohuslav Sobotka otevíral pravidelnou poradu našich velvyslanců, způsobil řadě z nich šok. Dovolil si totiž mluvit o potřebě vlastní evropské obrany, která by uměla řešit to, na co není NATO stavěné, nebo co dokonce není (zejména kvůli problematickým postojům USA a Turecka) ochotno řešit. S příliš velkým nadšením jsme se tehdy na ministerstvu zahraničí, ale vlastně ani na ministerstvu obrany nesetkali. Bylo to příliš ‚novátorské‘ – a hlavně to vyžadovalo začít myslet trošku jinak. Odezva na evropské úrovni byla naopak velmi dobrá. Ozývaly se různé země a chtěly slyšet české návrhy,“ pochvaloval si Prouza.

Celý komentář naleznete zde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…