Lidem se musí vysvětlit, že Syřané jsou skoro stejní jako my, doporučuje Jiřína Šiklová

04.03.2016 9:57

Socioložka Jiřina Šiklová uvedla v rozhovoru pro server Neovlivní.cz mimo jiné to, že je dle jejího názoru strašnou chybou, že vládu řídí žebříčky popularity.

Lidem se musí vysvětlit, že Syřané jsou skoro stejní jako my, doporučuje Jiřína Šiklová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

Šiklová se vyjádřila také k migrační krizi a k postoji české vlády. A servítky si nebrala. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podle ní nemá koncepci a řídí se popularitou. „To je podle mě strašná chyba. Každý politik si myslí, že lidi jsou proti uprchlíkům a podle toho argumentuje. A mně přitom lidé píší – nebo to říkají na přednáškách: ‚Viděla jste průzkumy veřejného mínění?‘ No jo, ale politik není od toho, aby si sledoval popularitu, ale aby prosazoval názory, za které byl zvolen. A na to ti lidé většinou říkají: ‚Oni žádné názory nemají.‘ A jsme u toho. Oni názory mají, ale sledují radši popularitu než to, proč je lidé volili. Proto málokdo řekne něco nepopulárního,“ uvedla. 

Programy politických stran jsou podle jejího pocitu přitom víceméně stejné. A to jak u nás, tak i na Západě. „Všechno je to rozplizlé a je jedno, koho budu volit,“ říká. 

Jednou z nejvýraznějších osobností současné doby se stává, dle názoru Šiklové, předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na jeho úspěchu je prý patrné, že už lidé měli dost negativismu. „On řekl, bude líp, a lidé za ním šli,“ sdělila.

Lidé nemají zažitý status „tady jsme doma“

Hysterie a strach z uprchlíků jsou podle ní patrné především ve východoevropských postkomunistických státech. „Lidé tam nemají prožitou svoji identitu, nemají zažitý status ‚tady jsme doma, proč bychom nemohli někoho přivítat?‘ Všimněte si, že strach z uprchlíků má spíše starší generace, která byla ohrožena, která o své teritorium několikrát přišla, které se život příliš často měnil,“ řekla. Zároveň se domnívá, že mluvení o uprchlické vlně pomohlo nejvíce našim Romům a křesťanům, neboť pozornost se soustředila na někoho jiného. 

Původní text ZDE

Problematika uprchlíků se však podle Šiklové musí řešit, a to v rámci Evropské unie. „Kdyby se lidem vysvětlily souvislosti, bylo by to hodně jiné. Třeba, že u nás žijí již dlouhá léta dva a půl tisíce Syřanů, vystudovali tu, pracují. Já jich znám asi šest. Kdyby se lidem vysvětlilo, že tito lidé nejsou černí, že Sýrie není země, která by byla nějak zásadně odlišná…“ podotkla. 

V rozhovoru Šiklová také zmínila své zkušenosti s LSD, kdy se zúčastnila legálních pokusů. „Mě to obohatilo. Když jsem to lysergo poznala sama na sobě, říkala jsem si, že už chápu, proč tam jsou tak často duhové barvy. To je velice zajímavé – ty duhové barvy: modrá, oranžová, růžová. Nejsou vyhraněné, spíš splývající, mohlo by se to nazvat červánky nebe modro. Chápu ale, že se to nedá používat běžně. Musí se s tím opatrně,“ uvedla.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

17:45 Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

POHLED IVANA HOFFMANA Je příslovečný brod pro naši civilizaci blízko, nebo se naopak vzdaluje, uvažu…