Lidovci chtějí jednat s MMR o půjčce 50 miliard na rozvoj obecních nájemních bytů

25.05.2018 14:02

Lidovci chtějí získat od Evropské investiční banky půjčku 50 miliard korun na rozvoj obecního nájemního bydlení. O návrhu budou jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO), řekl dnes novinářům předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Půjčka by podle něj mohla přispět k zajištění dostupného bydlení v českých městech.

Lidovci chtějí jednat s MMR o půjčce 50 miliard na rozvoj obecních nájemních bytů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Bartošek a Jan Chvojka
reklama

„V současné době chybí zhruba 30 000 až 50 000 bytů, po kterých je poptávka. Klíčová je Praha, Brno a Ostrava, ale týká se to i menších měst,“ řekl Bartošek. Vzhledem k vysokým cenám nových bytů je podle něj bydlení pro řadu lidí nedosažitelné.

Lidovci navrhují, aby si stát půjčil peníze na stavbu obecních bytů od Evropské investiční banky (EIB), která může garantovat nižší než komerční úrok na dlouhou dobu, uvedla ČTK. Peníze by poté stát poskytl obcím, které by za ně především v nepoužívaných objektech vybudovaly nájemní byty. „Umožníme starostům, aby se obnovil bytový fond,“ řekl Bartošek. Z nájemného by se podle něj splácela půjčka EIB.

Podle Bartoška by návrh nevyžadoval změnu zákonů, pouze úpravu fungování Státního fondu rozvoje bydlení. Kvůli návrhu oslovil Dostálovou se žádostí o schůzku, termín jednání zatím potvrzený není.

Lidovci navrhovali podobný postup v rozvoji bytového fondu už v minulém funkčním období, když byli součástí vládní koalice s ČSSD a ANO. Tehdy ale podle Bartoška Ministerstvo pro místní rozvoj jejich požadavek nevyslyšelo, protože situace na realitním trhu nebyla tak napjatá, jako je v současnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …