Lidovci vyrážejí do světa. Obsadí hned několik ambasád, spokojeni i lidé od knížete

8. 6. 2014 18:53

Prezident Zeman jmenoval nové české velvyslance, kteří budou působit ve Vatikánu a Německu. Rozhodnuto je podle informací serveru iHNed.cz i o Egyptě a Japonsku. Spokojení mohou být lidovci i Karel Schwarzenberg.

Lidovci vyrážejí do světa. Obsadí hned několik ambasád, spokojeni i lidé od knížete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman podepisuje památnou listinu

Do bašty římskokatolických křesťanů by měl v létě zamířit bývalý šéf lidovců a exministr Cyril Svoboda. Do Berlína zase bývalý šéf životního prostředí v Rusnokově vládě Tomáš Podivínský. „Mluví se o lecčems, ale stále jsou podmínky, o kterých se musí jednat. A dokud se jedná, nebudu nic komentovat,“ komentoval iHNed.cz svoji nominaci Cyril Svoboda.

Podle iHNed.cz lze zmíněné podmínky definovat jako „problém Diplomatická akademie“. Cyril Svoboda si totiž před třemi lety založil instituci, kterou pojmenoval Diplomatická akademie. Problémem je, že Ministerstvo zahraničí ČR rovněž provozuje instituci stejného názvu. A to se ministerstvu nelíbí. Součástí dohody o Svobodově jmenování by tak mohlo být i to, že své soukromé škole změní jméno. S vycestováním Podivínského a Svobody podle iHNed.cz souvisí i úmluva, že lidovci nebudou mít na Ministerstvu zahraničí svého náměstka.

Tomáš Podivínský v Berlíně vystřídá Rudolfa Jindráka, který v Německu působil osm let. Jeho jmenování se ale nelíbí ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. Podle informací serveru iHNed.cz mu vadí, že není dostatečně zkušený. Byl sice generálním konzulem v Drážďanech, ale velkou ambasádu nikdy nevedl.

Do Japonska a Egypta se podle iHNed.cz mají vydat osoby spojené s exministrem Schwarzenbergem. V Tokiu bude národní zájmy reprezentovat exnáměstek Tomáš Dub. V Egyptě zvláštní zmocněnkyně pro vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA Veronika Šmigolová-Kuchyňová.

Dohoda mezi prezidentem Zemanem a ministrem zahraničí Zaorálkem o výběru jednotlivých velvyslanců neprobíhala vždy hladce. Zeman vystavil stopku například diplomatovi a exministru obrany Karlu Kühnlovi. Důvodem měla být zakázka na nákup obrněných pandurů, kterou Kühnl podepsal krátce před odchodem z funkce ministra. Zaorálek ho podle iHNed.cz přesto obsadí alespoň do funkce generálního konzula. Těm prezident výjezd nepodepisuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…