Lidovecký lídr pro eurovolby: My nadáváme na EU, Ukrajinci po ní prahnou

22.02.2014 20:01

Nenadálý návrat Ukrajiny k parlamentně-prezidentské republice prý nemá příčinu v prozření prezidenta Viktora Janukovyče. Podle lídra lidovců do europarlamentu Pavla Svobody jde o peníze pohlavárů, které zmrazila Evropská unie na západ od Kyjeva. EU si tak prý ověřila, jak účinné je použití její sjednocené síly. Politik si rýpnul i do bývalé vlády Petra Nečase.

Lidovecký lídr pro eurovolby: My nadáváme na EU, Ukrajinci po ní prahnou
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Pavel Svoboda
reklama

„Poraženým není jen Janukovyč and his boys, ale hlavně Rusko. Ukázalo se totiž, že jedna věc je příslib veřejných peněz pro Ukrajinu, příslib, kterému EU konkurovat nemohla, ale druhá věc je, že ukrajinští pohlaváři zjevně mají svoje soukromá konta na západě od Kyjeva, ne na východě," píše Pavel Svoboda na blogu Aktuálně.cz.

Podle Svobody nám události na Ukrajině dávají několik poučení, která stojí za zapamatování. „Zatímco u nás se nadává na zbyrokratizovanou EU, Ukrajinci za pouhé přidružení k ní (ne členství) několik týdnů v mrazu nastavovali svoje zdraví a životy; koneckonců podle toho pojmenovali i svoji revoluci: euromajdan," zní jedno z nich.

Rusko si prý přeje konec Evropské unie coby silného soupeře

Měli bychom si prý vážit toho, kde žijeme. V Rusku nebo na Ukrajině sice mohou lidé s tvrdými lokty vydělat peníze, ale nemají je kde utratit. „K příjemnému životu je třeba silný střední stav, který chodí do divadel a do kaváren. Tento střední stav tam vyhubili a Nečasova vláda na tom u nás také usilovně pracovala," píše Svoboda.

Mnohé o úctě k právu vypovídá prý také zacházení s ústavou. Z ukrajinského příkladu podle Svobody vyplývá, že jde spíše jen o dokument, který tak nějak patří ke státu, než že by v ní celý národ opravdu viděl základ svého společného života.

Kandidát do Evropského parlamentu zmiňuje také to, že náhlý konec ukrajinské krize díky evropské jednotě ukázal, proč si Rusko musí přát a přeje rozbití EU. Silná a jednotná EU je podle Svobody mocný soupeř Ruska. A účinnost sankcí by měla Evropskou unii povzbudit k posilování svého jednotného vystupování v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

12:57 Píč* a šišky! Piráti a STAN, to není láska. Nemělo se dostat ven

Bude se za rok o přízeň voličů skutečně ucházet společná koalice Pirátů a STAN? Členové pirátské str…