Lídři chtějí ve Zlínském kraji řešit primárně zaměstnanost a finance

26.08.2012 10:20 | Zprávy

Holešovská průmyslová zóna, zaměstnanost, zdravotnictví, průhledné veřejné financování. To jsou jedny z hlavních témat blížících se zastupitelských voleb Zlínského kraje.

Lídři chtějí ve Zlínském kraji řešit primárně zaměstnanost a finance
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

Kandidátku do voleb podalo 22 politických stran a hnutí. Hejtmanskou funkci bude za ČSSD obhajovat Stanislav Mišák. S ambicemi vystřídat jej ve vedení kraje se netají lidovecký senátor Jiří Čunek, předseda poslaneckého klubu TOP 09/STAN Petr Gazdík nebo náměstek hejtmana, krajský předseda a lídr kandidátky ODS Libor Lukáš. Koalici v kraji tvoří ČSSD, ODS a KDU-ČSL. V minulých volbách kromě koaličních stran uspěly jen STAN a KSČM, které opět povede ekolog Ivan Mařák. Podle výsledků minulých voleb do Poslanecké sněmovny by černým koněm voleb mohla být Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) vedená lékařem Lubomírem Nečasem.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji během končícího volebního období krajského zastupitelstva vzrostla o 3,9 procenta, v regionu tak ve srovnání s rokem 2008 na konci loňského roku hledalo práci o téměř 9400 lidí více. Podle Lukáše je třeba vytvářet firmám dobré podmínky pro rozvoj a podpořit tak vznik nových pracovních míst. Vedení kraje si hodně slibuje od holešovské průmyslové zóny, která však zatím nové pracovní příležitosti nepřinesla. Podle Lukáše i Mišáka je ale zóna investicí do budoucna. "Práci přinese, to je nepochybné," uvedl Mišák. Zónu za více než 1,5 miliardy korun jako neefektivní investici kritizuje lídr opozičních STAN/TOP 09 Petr Gazdík, SPOZ by zde chtěla zemědělskou výrobu a pro projekt nemá dobré slovo ani lídr koaličních lidovců Čunek.

Krajské nemocnice jsou ve ztrátě 189 milionů

"Pořízení a investice do této zóny nejen jeví známky korupce, ale je především nesmyslným projektem na zdrojích pitné vody," mínil senátor. Podle něj nyní nezbývá, než pro zónu získat "čisté výroby, které lze na toto místo bez velkých nákladů umístit. Projekt podle Mařáka nadále podporují komunisté. "Základem je získání investorů a pokud se tento krok nedaří u nás, zkusme se poohlédnout třeba na východ," navrhl Mařák. Opozice dlouhodobě kritizuje i stav krajských nemocnic, které loni skončily se ztrátou asi 189 milionů korun. Nelíbí se jí ani záměry na restrukturalizaci lůžkového fondu či změny organizace práce v nemocnicích. "Nesmíme dopustit prodeje či pronájmy nemocnic ani živelné rušení porodnic či jiných odborných oddělení," uvedl lídr SPOZ Nečas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok v Rumunsku. Simion donucen k samocenzuře? Jen den před volbami

19:31 Šok v Rumunsku. Simion donucen k samocenzuře? Jen den před volbami

V Rumunsku proběhne druhé kolo prezidentských voleb, které může vyhrát konzervativní kandidát George…