Text připomíná, že geopolitický vývoj, ale i dopad klimatických změn nutí EU k novému přemýšlení o energetické i klimatické strategii.
"Musíme se vyvarovat příliš vysoké závislosti Evropy na dovozech paliv a plynu. Abychom zajistili, že naše energetická budoucnost je pod plnou kontrolou, chceme vybudovat Energetickou unii zaměřenou na dostupnou, bezpečnou a zelenou energii," uvádí čtyřstránkový materiál, který má ČTK k dispozici.
Dokument zdůrazňuje také energetické úspory, protože ušetřená energie je prý nejlevnější a nejčistší. EU by se proto měla v příštích letech soustředit na zlepšení energetické účinnosti, dokončení integrace energetického trhu, ale také na posílení vyjednávací síly unie jako celku.
S návrhem na vznik Energetické unie přišel v reakci na ukrajinskou krizi a zhoršení vztahů s Ruskem polský premiér Donald Tusk.
Materiál hovoří o potřebě posilovat unijní ekonomiku, o zvyšování počtu pracovních míst nebo ochraně základních svobod
Využil analogie s nyní budovanou bankovní unií, která byla evropskou odpovědí na finanční krizi. Mezi Tuskovy návrhy patřilo právě dokončení energetického trhu a také na evropské úrovni koordinovaný postup při jednání s vnějšími dodavateli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk