Lidská práva jsou prý nadále naší prioritou, ministerstvo připravuje novou strategii

10.12.2014 11:10 | Zprávy

Obhajoba lidských práv oficiálně je a má zůstat jedním z pilířů české zahraniční politiky. Některé kroky a výroky nejvyšších českých představitelů v posledním roce však ukazují, že v zemích s problematickými režimy Česko nyní klade větší důraz na ekonomické zájmy než na práva utiskovaných. Za to si prezident Miloš Zeman i diplomacie vysloužili kritiku od opozice a obhájců lidských práv. Ministerstvo zahraničí teď připravuje reformu lidskoprávní strategie, která má mít širší záběr než jen obranu občanských práv a svobod.

Lidská práva jsou prý nadále naší prioritou, ministerstvo připravuje novou strategii
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Debatu o české politice lidských práv odstartoval první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák, když označil havlovský přístup k této otázce za chybný a škodlivý. Česká diplomacie následně uzavřela s komunistickou Čínou deklaraci, v níž ujistila, že nebude podporovat nezávislost Tibetu - autonomního území, které Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a podle tibetské exilové vlády a nevládních organizací tam potlačuje práva původních obyvatel.

Prezident Zeman poté v říjnu při své návštěvě Číny v tamní televizi ubezpečil, že nepřijel Číňany poučovat o lidských právech. Hlava státu rovněž prosazuje spolupráci se surovinově bohatými středoasijskými zeměmi, jako jsou Ázerbájdžán nebo Kazachstán, jejichž vládci jsou také pravidelně na pranýři obhájců lidských práv. Pravicová opozice i nevládní organizace shodně tento přístup označily za výprodej české politiky lidských práv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolářovy miliony z ČVUT: A s čím tam tedy folklorista radil?

22:07 Kolářovy miliony z ČVUT: A s čím tam tedy folklorista radil?

ČVUT a jeho fakulty od roku 2022 vyplácely milionové částky za poradenské služby Petru Kolářovi, býv…