Lidská práva jsou prý nadále naší prioritou, ministerstvo připravuje novou strategii

10.12.2014 11:10 | Zprávy

Obhajoba lidských práv oficiálně je a má zůstat jedním z pilířů české zahraniční politiky. Některé kroky a výroky nejvyšších českých představitelů v posledním roce však ukazují, že v zemích s problematickými režimy Česko nyní klade větší důraz na ekonomické zájmy než na práva utiskovaných. Za to si prezident Miloš Zeman i diplomacie vysloužili kritiku od opozice a obhájců lidských práv. Ministerstvo zahraničí teď připravuje reformu lidskoprávní strategie, která má mít širší záběr než jen obranu občanských práv a svobod.

Lidská práva jsou prý nadále naší prioritou, ministerstvo připravuje novou strategii
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Debatu o české politice lidských práv odstartoval první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák, když označil havlovský přístup k této otázce za chybný a škodlivý. Česká diplomacie následně uzavřela s komunistickou Čínou deklaraci, v níž ujistila, že nebude podporovat nezávislost Tibetu - autonomního území, které Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a podle tibetské exilové vlády a nevládních organizací tam potlačuje práva původních obyvatel.

Prezident Zeman poté v říjnu při své návštěvě Číny v tamní televizi ubezpečil, že nepřijel Číňany poučovat o lidských právech. Hlava státu rovněž prosazuje spolupráci se surovinově bohatými středoasijskými zeměmi, jako jsou Ázerbájdžán nebo Kazachstán, jejichž vládci jsou také pravidelně na pranýři obhájců lidských práv. Pravicová opozice i nevládní organizace shodně tento přístup označily za výprodej české politiky lidských práv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Radek Koten byl položen dotaz

v SPD slibujete nepomáhat Ukrajině

Myslíte, že kdyby všichni nechali Ukrajinu bez pomoci, že by si pak na ní Putin nevzal vše, a že by spousta Ukrajinců tak zemřela úplně zbytečně? Já upřímně nemám problém s tím Ukrajině pomáhat ubránit se Putinovi, ale co už se mi nelibí je ta přehnaná pomoc, která se zde dostává uprchlíkům z Ukraji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přijdu říct, jak to bylo. Mezinárodní aktér o volbách v Rumunsku

12:01 Přijdu říct, jak to bylo. Mezinárodní aktér o volbách v Rumunsku

V Rumunsku už to nejméně půl roku vře. Po prvních zrušených prezidentských volbách, v nichž v prvním…