Lidskoprávní organizace bije na poplach: Tento muž nesmí být ředitelem CIA, protože...

21. 1. 2017 13:51

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch bije na poplach. Mike Pompeo, který se má stát ředitelem CIA, by jím podle lidskoprávních aktivistů být neměl, jelikož údajně dvojznačně odpovídal na otázky ohledně mučení zadržených osob a hromadného narušování soukromí občanů USA.

Lidskoprávní organizace bije na poplach: Tento muž nesmí být ředitelem CIA, protože...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CIA, ilustrace
reklama

Senát Spojených státu by měl odmítnout jmenování Mika Pompea do čela CIA. Vyzývá k tomu lidskoprávní organizace Human Rights Watch. „Pompeovy odpovědi na otázky týkající se mučení a hromadného dohledu nad osobami byly natolik dvojznačné, že není jisté, zda by nepodporoval nekalé praktiky a nerozvrátil stávající právní ochranu,“ řekla Maria McFarland Sanchez-Moreno z Human Rights Watch. 

Organizace v prohlášení uveřejněném na svém serveru připomíná, že Pompeo horoval za co nejširší sběr dat o občanech Agenturou pro národní bezpečnost (NSA). V roce 2015 byl přijat zákon, který omezil rozsah shromažďovaných dat a Pompeo se v článku pro Wall Street Journal postavil proti tomuto zákonu. Senátorům během svého slyšení sdělil, že by na svém názoru na práci Agentury pro národní bezpečnost nic neměnil. Jasně se vymezil i proti bývalému pracovníkovi NSA Edwardu Snowdenovi. Pompeo se netajil tím, že by si bývalý analytik NSA zasloužil trest smrti za prozrazení bezpečnostního programu.

Human Rights Watch k tomu poznamenává, že by CIA měl vést někdo, kdo chápe důležitost soukromí jedince a toto soukromí ctí.

Pompeo byl dotázán také na mučení vyslýchaných a senátorům sdělil, že byl proti zrušení zvláštních metod výslechu, které nařídil exprezident Barack Obama. Podle Human Rights Watch proto nelze vyloučit, že by povolil mučení.

Kriticky se Pompeo stavěl také k předním představitelům muslimských komunit v USA. Naznačil totiž, že by se teoreticky mohly podílet na teroristických útocích ve Spojených státech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…