Listopad 1989 otevřel i cestu ke špatnostem, uznává spoluzakladatel OF

16.11.2012 18:40

Psychiatr Jiří Bláhovec spoluzakládal v roce 1989 v Plzni Občanské fórum. Po 23 letech pro MF DNES přiznává, že ne všechno se povedlo tak, jak se v té době zdálo. Přesto je ale stále vděčný za svobodu a demokracii, v níž žije.

Listopad 1989 otevřel i cestu ke špatnostem, uznává spoluzakladatel OF
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Když Bláhovec na Sametovou revoluci vzpomíná, vybaví se mu hlavně mimořádnost doby. „Bylo to hodně o svobodě. Ani ne tak v tom politickém slova smyslu, ale v tom osobním lidském. Bylo to vědomí, že bude svoboda a už nebudou fízlové,” popisuje.

Otevřela se svoboda

Samozřejmě ale uznává, že snahy nedospěly tam, kam by si představoval. „Přemýšlím o tom, že něco Listopadem začalo a teď to pokračuje tak mizerně, že bych se k tomu někdy radši ani nehlásil. Ale hlásím, protože to patří do mého života. Svoboda se otevřela ve spoustě směrů: politika, cestování, podnikání. Máme demokracii a ta má slabá místa a spousta se toho rozkradla. Takže je vidět, že Listopad otevřel příležitosti i ke špatnostem,” uznává v rozhovoru pro MF DNES psychiatr.

Bláhovec říká, že zklamání, které ve společnosti panuje, způsobila také přílišná očekávání, která všichni v roce 1989 měli. V poslední době se také více otevírají některé kriminální kauzy, takže se zdá, že všude vládne jen zločin a korupce.

Přesto však ze současné situace špatný pocit nemá. “Když si tak s vámi povídám, tak si říkám, zaplať pán bůh za takový život. Co bychom si stěžovali. To, že je to kalený těmi kauzami, je špatné. A mám obavu, že se s tím moc nenadělá. Ledaže by ti, kdo lumpárny provádějí, toho nechali, když se po nich teď víc jde,” uvedl psychiatr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

15:35 Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

Hazardní krok, ve kterém Boris Johnson vsadil takřka všechno. Nosný motiv provést už konečně brexit …