Listopadová chobotnice

22.11.2021 18:05 | Komentář

Nadaci Sekyra Foundation založil developer Luděk Sekyra, dle stránek Nadace: „na podporu morálního univerzalismu, liberálních hodnot a občanské společnosti… Posláním nadace je rovněž úsilí o mezigenerační dialog v kontextu odpovědnosti za budoucnost planety.“

Listopadová chobotnice
Foto: Hana Brožková
Popisek: Oslava 17. listopadu na Václavském náměstí

Samá hezká slova. Oč přesněji jim uvěříme, když pohlédneme na soupis členů správní rady Nadace: Tomáš Halík (Nadace podporuje jeho Českou křesťanskou akademii), Michael Žantovský (Nadace podporuje jím řízenou Knihovnu Václava Havla), Jiří Pehe (New York University Praha), Martin Palouš (mj. člen správní rady Knihovny Václava Havla), Daniel Kroupa (bývalý protagonista ODA). Jeho syn Mikuláš vede neziskovku Post Bellum, finančně podporovanou například magistrátem hlavního města Prahy (v roce 2020 víc než 1,5 milionu korun), Ministerstvem školství (3,6 milionu korun), Ministerstvem zahraničí (přes 4 miliony), Technologickou agenturou ČR (2,7 milionu korun), ale podle výročních zpráv Post Bellum je hlavním privátním donátorem nadace BPD partners, kterou spravuje nizozemská firma Cheval Anstalt (4,2 milionu korun).
 

Anketa

Slavíte výročí 17. listopadu 1989?

16%
84%
hlasovalo: 29684 lidí
 
Cheval Anstalt má „odštěpný závod“ v Praze v Dejvicích a zajímavost pro znalce – členem jeho správní rady je Jan Dobrovský, známý lobbista, syn bývalého ministra obrany a Havlova kancléře Luboše Dobrovského. Mezi dárci na konto Post Bellum najdeme i Věru Jourovou, a také firmu Passerinvest dalšího developera, miliardáře Radima Passera, jehož bratr Zbyněk svého času (2014) v čele hnutí Pro Prahu chtěl být pražským primátorem, ale skončil s 2,5 procenty v outu. Jak se říká, svět je malý.
 
A celý tenhle cirkus vztahů, zájmů a peněz je podepsán pod akcí jménem „Koncert pro budoucnost“, který se v režii pořadatele Nerudný fest.cz odehrál ve výroční den 17.11. v Praze. Mimochodem Nerudný fest na letošní a příští rok vyfasoval z pokladny hlavního města Prahy 6,5 milionu korun, a to podle „veřejnoprávní“ smlouvy o neinvestiční dotaci č. DOT/62/05/007507/2020. 
 

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 67581 lidí
„Koncert pro budoucnost“ vykazuje Nadaci Sekyra Foundation jako jednoho z hlavních partnerů, mezi dalšími najdeme opět Jana Dobrovského, ale též právníka Radka Pokorného (Pokorný, Wagner a partneři), který začínal jako koncipient u Pavla Rychetského. Později byl Pokorný považován za nejbližší osobu někdejšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Jak je ten svět doopravdy malý. Nadace Sekyra Foundation, jak už bylo výše řečeno, financuje rozmanité aktivity, podle zatím poslední dostupné výroční zprávy to bylo například půl milionu pro Knihovnu Václava Havla či stejnou částku pro – Nerudný fest.
 
Pohleďme, co jsme si za všechny ty peníze mohli v rámci „Koncertu pro budoucnost“ vyslechnout a co tedy je, podle úvodní preambule považováno za „podporu morálního univerzalismu, liberálních hodnot a občanské společnosti“: Duo Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, Mikuláš Kroupa (Post Bellum), Šimon Pánek (Člověk v tísni), Eva Holubová, Jakub Kalenský (vyučený evropský dohlížitel na správné pravdy), Michael Žantovský (Knihovna Václava Havla) a jako zlatý hřeb programu Michael Kocáb (náš budoucí prezident?).
 
 
Shrňme si to: tuto přehlídku propagandy pravdy a lásky, co prý má zvítězit nad lží a nenávistí, financuje hlavní město Praha (drobnou vadou na kráse je, že nikde ze stránek hlavního města se nedočtete, jakou částkou Praha akci financuje) a developeři, kteří provozují své aktivity na území Prahy, a proto nutně musí mít idylické vztahy s jejím politickým vedením. Třeba o Sekyrovi Mladá fronta Dnes už kdysi (18.10.2014) psala, jak je jedna ruka s lobbistou Romanem Janouškem, a také s KDU-ČSL.
 
Suma sumárum, až budete slzet dojetím při vzpomínce na dávný Albertov a melu na Národní třídě, mějte na paměti, kdo všechno se tohoto (pro naši generaci 50+ víceméně posvátného) data zmocnil.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…