Lobbista Rittig chce od vydavatele Blesku milion za urážku na cti

04.03.2015 21:40

Lobbista Ivo Rittig chce od společnosti, která vydává deník Blesk, milion korun za nepravdivé a nactiutrhačné články. Od někdejšího šéfredaktora deníku Pavla Šafra pak požaduje dalších 100.000 Kč. Vyplývá to z žaloby, kterou má ČTK k dispozici a kterou bude koncem března projednávat pražský městský soud. Články se týkají tvrzení, že u Rittiga končila část peněz z předražených jízdenek vyrobených pro pražský dopravní podnik.

Lobbista Rittig chce od vydavatele Blesku milion za urážku na cti
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig

"Články obsahují nepravdivá a difamující tvrzení, která jsou způsobilá značnou měrou zasáhnout do práva na ochranu osobnosti žalobce, zejména do práva na ochranu občanské cti a lidské důstojnosti," napsal Rittig v žalobě. Podle něj proti němu Blesk vytvářel déletrvající kampaň.

Lobbistovi vadí například zprávy s titulkem "Koupili jste si jízdenku? I vy jste přispěli Rittigovi na tohle!" či "Kmotr lítá v jízdenkách: Koupil si za ně tryskáč!". Blesk mimo jiné napsal, že "z každé předražené jízdenky doputovalo k tomuto zbohatlíkovi 17 haléřů". V jednom z komentářů také o Rittigovi mluvil jako o "monackém občanovi a českém vychcánkovi".

Všechny napadené články vyšly v tištěném Blesku a na webu deníku na přelomu let 2011 a 2012

Lobbista v žalobě upozorňuje i na komentář tehdejšího šéfredaktora Šafra nazvaný "Panenský byznys" z prosince 2011, který je stále dostupný na webu. Šafr v něm napsal: "Tak takhle si své miliony zařídil pan Ivo Rittig. Můžete pohledět na jeho dobrou a ušlechtilou tvář a obdivovat jeho genialitu... Panenské ostrovy, kde panuje daňový ráj, jsou požehnané místo v Karibiku, které určitě miluje nejedna velká kurva."

Všechny napadené články vyšly v tištěném Blesku a na webu deníku na přelomu let 2011 a 2012 poté, co svá obvinění vůči Rittigovi zveřejnil Nadační fond proti korupci. Lobbista byl v souvislosti s výrobou jízdenek pro pražský dopravní podnik následně loni v únoru oficiálně obviněn policií, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Pražský dopravní podnik, který v kauze figuruje jako poškozený, v minulosti uzavřel smlouvu na výrobu jízdenek s tiskárnou Neograph. Kontrakt podle obvinění zprostředkovala firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Tuto společnost, které prý tiskárna odváděla peníze z každé jízdenky, zastupoval Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Vyšetřovatelé tvrdí, že Neograph prostřednictvím někdejšího jednatele tiskárny Jana Janků fakticky řídili Rittig a jeho právníci David Michal a Marek Stubley. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, hrozí jim tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sráč. Vzpomínáš? připomněla žena tomu, co vyhodil kytky Zemana a Babiše. On má nové drtivé zastání

18:40 Sráč. Vzpomínáš? připomněla žena tomu, co vyhodil kytky Zemana a Babiše. On má nové drtivé zastání

Editorka serveru Expres.cz Barbora Koukalová se na svém facebookovém profilu vyjádřila k vyhozeným k…