Luboš Palata: Ukrajinská demokracie byla vždy strašná. Ale země je mnohem svobodnější než Rusko

28.07.2014 11:23

V souvislosti s tím, že minulý týden se na Ukrajině zhroutila vládní koalice a premiér Arsenij Jaceňuk podal demisi, se v pondělní MF Dnes zamýšlí komentátor Luboš Palata nad situací na Ukrajině a srovnává ji se situací v Rusku. Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček pak rozebírá nejnovější informace médií o tom, že by USA mohly Kyjevu dodávat více zpravodajských informací o proruských separatistech.

Luboš Palata: Ukrajinská demokracie byla vždy strašná. Ale země je mnohem svobodnější než Rusko
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Ukrajina si dokázala udržet potravinovou soběstačnost a větší svobodu, než má Rusko

Přiznává, že ukrajinská demokracie „byla strašná i v dobách, kdy země na první pohled fungovala“, a že je tedy „chaotická, zkorumpovaná, zlodějská a hospodářsky nefunkční“. Uvádí také, že zatímco v roce 1990 měla Ukrajina srovnatelný hospodářský výkon jako Polsko, dnes je v tomto směru Ukrajina jen někde na 30 %. A jen na 50 % ekonomického výkonu Ruska.

Přesto si dvě výhody podle Palaty Ukrajina dokázala udržet. Potravinovou soběstačnost a to, že jako stát je daleko svobodnější než dnešní autoritářské Rusko.

USA prý zvažují dodávat Kyjevu zpravodajské informace o separatistech online

V Lidových novinách jejich komentátor upozorňuje, že o víkendu The New York Times uvedly, že Pentagon a zpravodajské služby by Kyjevu mohly předávat informace o přesné aktuální poloze protiletadlových stanovišť separatistů. „To by Kyjevu umožnilo tato stanoviště rychle napadat,“ píše Petráček s tím, že zatím není jisté, zda Barack Obama informační pomoc Ukrajině schválí.

Komentátor připomíná, že Washington dodává Kyjevu citlivé zpravodajské snímky situace v poli už teď, ale ty jsou staré několik hodin nebo i dnů, takže jsou pro plánování a vedení přímých vojenských úderů nepoužitelné. „Napříště by ale mělo jít o zpravodajské snímky v kategorii online,“ podotýká Petráček.

Upozorňuje ale na to, že dodávka zpravodajských informací Ukrajině může Západ také rozhádat. Pro Německo jsou zpravodajské služby USA nepřítelem, který jej šmíruje. „A pokud by s nimi spolupracovala Ukrajina, místo aby klidně čekala na výsledek sankcí EU, de facto by spolupracovala s nepřítelem,“ dodává komentátor listu s tím, že jednota Západu tak zůstává stále na vážkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…