Ludvík Svoboda, rudý zločinec? Jakub Železný má odpověď, jde o Chartu 77

24.08.2020 9:47 | Zprávy

Podle moderátora ČT Jakuba Železného se voják a pozdější prezident Ludvík Svoboda projevil jako zločinec, který umožnil nástup komunistů k moci. Historik Michal Macháček se slovy Železného polemizoval. Kdybychom to prý takto brali, tak bychom prý museli stejně tvrdě odsoudit i řadu pozdějších signatářů Charty 77.

Ludvík Svoboda, rudý zločinec? Jakub Železný má odpověď, jde o Chartu 77
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1968 a 1969 v Karlových Varech. Lidí přišli desítky, možná i stovka.

Historik Michal Macháček, který se specializuje na období komunistické normalizace, se sice brání spekulacím o tom, zda v srpnu 1968 muselo nevyhnutelně dojít k sovětské invazi a k následné okupaci Československa, která skončila po více než dvaceti letech, ale když už by se do podobných spekulací měl opravdu pustit, dokázal si představit, za jakých okolností k okupaci dojít nemuselo. Do těchto úvah se pustil v pořadu Rozstřel serveru iDNES.cz.

Pokud by se československým komunistům podařilo přesvědčit své moskevské soudruhy, že situaci ukočírují, Pražské jaro by bylo zastaveno, ale možná trochu jinak, jakousi českou cestou, jak se to ostatně v 80. letech stalo v Polsku. Podle Macháčka bychom však neměli zapomínat, že Sověti po celá šedesátá léta tlačili na to, aby se do Československa dostaly sovětské jednotky, takže k přesunu armád by nakonec možná stejně došlo, jen by to nebylo cestou invaze.

Historik připomněl, že prezident Antonín Novotný přítomnost sovětských jednotek v Československu dlouho odmítal, a proto ho sovětský vůdce Leonid Brežněv nakonec hodil přes palubu. Doufal, že s novým generálním tajemníkem komunistů Alexandrem Dubčekem najde v této věci společnou řeč, vždyť Dubček vyrůstal v Sovětském svazu.

„Alexander Dubček byl především disciplinovaný komunistický funkcionář. Do toho roku 1968. Se silnými vazbami k Sovětskému svazu. On přece nešel proti Sovětskému svazu ani v tom roce 68. To nešla ani ta většinová vládnoucí garnitura v Československu. Oni pořád uznávali Sovětský svaz jako nejvyšší autoritu, oni nechtěli vystoupit z Varšavské smlouvy a stát se součástí Západu,“ zdůraznil Macháček.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…