Lustrační zákon vznikl jako pomoc komunistům, říká bývalý manažer a politik

14.11.2014 20:45 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89 Do roku 1989 byl absolvent VŠCHT Jan Slabý považován za politicky nespolehlivou osobu, na dlouhé roky přišel o cestovní pas, zatímco po něm se stal náměstkem ředitele Chemopetrolu pro rozvoj a později starostou Litvínova. Přesto u něj nad uplynulým čtvrtstoletím převládá pocit lítosti z promarněných příležitostí. Kritizuje i lustrační zákon, který prý vznikl jako pomoc komunistům, kteří rychle přestoupili do pravicových stran a vyhoupli se do vládních funkcí.

Lustrační zákon vznikl jako pomoc komunistům, říká bývalý manažer a politik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník 17. listopadu na Národní třídě

Kde Vás zastihl příchod 17. listopadu 1989?

Byl jsem už devět let zaměstnancem závodu na úpravu bentonitu, který byl součástí Keramických závodů Most. Po rozpačitém začátku, který byl způsoben kádrovými materiály, v nichž byly uvedeny některé mé nežádoucí protinormalizační aktivity, se situace rychle zlepšovala, takže vztahy se spolupracovníky jsem pak měl výjimečně dobré.  Na počátku osmdesátých let, zejména na malých závodech, se už lidé dávno neposuzovali podle kádrových materiálů, ale podle toho jak přispívali k fungování závodu.

Zmínil jste období normalizace, jaké potíže přinesla Vám osobně?

V roce 1963 jsem nastoupil na povinnou umístěnku do Chemických závodů. Tam jsem se po roce 1970 při hodnocení nestraníků dostal na seznam pracovníků, kteří mají být potrestáni z politických důvodů. Byl jsem odvolán z místa technologa a přeřazen do celopodnikového odboru rozvoje, v němž byla soustředěna manažerská a odborná elita podniku, která se v „krizových letech“ projevila jako politicky nespolehlivá. Součástí trestu bylo odebrání cestovního pasu, odebrání služebního telefonu, vyloučení z Aeroklubu a řada dalších opatření. Po nějakém čase jsem začal usilovat o vrácení pasu, abych mohl navštívit svého tchána, který byl jako Němec odsunut do Bavorska. Moje sbírka korespondence s kádrovým oddělením závodu, s orgánů pasů a víz i orgány ministerstva vnitra je obsáhlá, ale bez žádoucího výsledku. Nakonec mi bylo sděleno, že pokud budu zaměstnancem chemičky, nikdy pas nedostanu. Ten jsem tedy získal zpět až po několika letech v bentonitce a k tomu i výjezdní doložku, a tak jsem mohl dvacet let po svatbě poznat svého tchána. Pas a doložku jsem dostal přesto, že jsem byl v té době už evidován jako nepřátelská osoba III. třídy nebezpečnosti.

Jak to vypadalo v Keramických závodech Most, kde jste byl zaměstnán, po 17. listopadu?

I v bentonitce se našla skupina aktivistů, kteří založili Občanské fórum. Většina jich ale 17. listopad chápala jako další prohloubení proletářské revoluce a za svůj hlavní úkol považovali svrhnutí vedení. Dostal jsem od nich nabídku na ředitelské křeslo, ale dal jsem přednost návratu do chemičky. Tam probíhala rehabilitační řízení v režii špiček podnikových odborů ve spolupráci s nově kooptovaným poslancem Federálního shromáždění. Rehabilitační komisi jsem oznámil, že se přihlásím do konkurzu na funkci náměstka pro rozvoj a pokud neuspěji, zůstanu jako řadový zaměstnanec. Pro dokreslení situace, předseda rehabilitační komise byl evidovaný spolupracovník StB. V konkurzu jsem uspěl, ale velmi rychle jsem se dostával do nepřízně mocných skupin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…