Lžete lidem. Udělali jste zoufalý a drastický experiment, útočí bulvár opět na národní banku

17.01.2014 7:05

Bulvární deník Blesk se již několikátý den po sobě věnuje listopadové intervenci České národní banky (ČNB). V dnešním vydání hned na titulní straně tvrdí, že guvernér Miroslav Singer a další centrální bankéři veřejnosti lžou, když tvrdí, že k devalvaci koruny přistoupili i kvůli levným dovoleným. Není to prý pravda.

Lžete lidem. Udělali jste zoufalý a drastický experiment, útočí bulvár opět na národní banku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

„Lžou nám!" stojí v titulku článku, ve kterém se píše, že ospravedlnění listopadové intervence ČNB, která vedla ke zdražování, nebylo pravdivé.

„Jezdili jste moc do Alp a k moři! Tak svérázně vysvětlovala Česká národní banka, proč skončila se ztrátou hodně přes sto miliard. Jenže tenhle důvod není pravdivý," stojí hned v úvodu textu.

Letos skončila banka se ziskem 73,2 miliard korun, ten použije pro umoření dluhu z let minulých, jak vysvětlil mluvčí ČNB na stránkách banky. Zhruba 50 miliard z onoho zisku vytvořila podle Blesku banka tak, že uměle snížila hodnotu koruny. Tímto krokem prý ovšem připravila lidi o část úspor a zdražila zboží z dovozu.

Argument centrální banky je prý falešný

Jak ovšem deník píše, pravda je taková, že Češi už zahraniční dovolené nepreferují, ale využívají naopak levnějších pobytů v tuzemsku. Ani loňský rok nebyl výjimkou, jak potvrdila mluvčí státní agentury CzechTourism Markéta Vogelová. „Z časových řad je patrné, že nejenže domácí cesty převažují, ale navíc jejich podíl v posledních letech vzrostl," uvedla.

Argument ČNB o zahraničních dovolených Čechů tak Blesk označuje za falešný. Sám Singer se prý odmítá na toto téma vyjádřit. Deník oslovil také několik ekonomů, aby se podělili o názor na krok centrální banky. Většina z dotázaných se prý domnívá, že oslabením koruny pokazila ČNB, co mohla.

„Spíše než klasické opatření připomíná intervence ČNB šokovou terapii, a ta, jak je známo, s sebou nese vždy i značnou ztrátu. V tomto případě se nezdráhám mluvit o experimentu a zoufalém kroku centrální banky, který překvapuje svou drastičností i tím, že přichází pozdě," uvedl vysokoškolský pedagog Jaroslav Vostatek.

Známá ekonomka Markéta Šichtařová vidí největší chybu v nedostatečné komunikaci. „Špatná komunikace pak zapříčinila i to, že finanční trh intervenci nepochopil a tak to může vést spíše ke škodě než užitku," uvedla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…