MMF není žádná superbezpečná instituce, říká viceguvernér ČNB

15.03.2012 21:19

Hostem pořadu Hyde Park na ČT24 byl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Mluvilo se hlavně o fungování ČNB a Hampl vysvětloval, proč nejsou peníze kryty zlatem.

MMF není žádná superbezpečná instituce, říká viceguvernér ČNB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Jedna z otázek směřovala také k půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu. „Máme tendenci dívat se na MMF jako na superbezpečnou instituci. Ale fond je momentálně v nejhorší situaci od druhé světové války,“ uvedl Hampl.

Odchodem Řecka by euro posílilo

Nejvíce diváků se ale ptalo na tisk bankovek a na krytí zlatem. „Chtěl bych vyvrátit ten romantický mýtus zlata které má národní banka držet, aby měla dobrou bilanci,“ prohlásil viceguvernér. ČNB má momentálně asi 10 nebo 11 tun zlata. „Je důležité, že centrální banka je oddělená od vlády,“ dodal.

„Na rozdíl od ostatních zemí jsme žádnou finanční krizi nezažili,“ řekl také Hampl. Několikrát zdůraznil, že nějaká aktiva v cenném kovu ČNB má, ale zastáncem tohoto postupu není. „Nevím, proč by národní banka měla držet něco, co nenese úroky,“ myslí si.

Řeč byla také o eurozóně. „Pokud by Řecko odešlo z eurozóny, euro by bylo silnější,“ tvrdí Hampl. Naopak by tomu samozřejmě bylo například u Německa. „Centrální banky jsou důležité a mají být pod veřejnou kontrolou,“ tvrdí viceguvernér s tím, že stejně důležité je fungování komerčních bank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…