MMF vyzval věřitele Ukrajiny k přijetí restrukturalizace dluhu

06.09.2015 20:34

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je spokojena s pokrokem, jehož Ukrajina dosáhla v ekonomické oblasti, a vyzvala věřitele této země, aby přijali dohodu o restrukturalizaci dluhu. Lagardeová dnes jednala na Ukrajině s prezidentem Petrem Porošenkem.

MMF vyzval věřitele Ukrajiny k přijetí restrukturalizace dluhu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Oděse přes její rozervanost visí pouze ukrajinské vlajky

"Je to opravdu pouze na všech věřitelích, aby využili (této) restrukturalizace dluhu. Věříme, že je to velmi dobrá dohoda. Skutečně pochybujeme o tom, že by bylo možné dosáhnout něčeho lepšího," poznamenala šéfa měnového fondu.

Zadlužená Ukrajina se koncem srpna dohodla se skupinou největších věřitelů na restrukturalizaci dluhu, která zahrnuje odpis 20 procent jistiny dluhopisů a prodloužení termínu splatnosti všech dluhopisů o čtyři roky. Rusko jako jeden z věřitelů ale dál požaduje splacení celého dluhu ve výši tří miliard dolarů. Dluhopisy jsou splatné v prosinci.

Lagardeová uvedla, že ekonomický pokrok Ukrajiny je velmi povzbudivý. Kyjev ale také vyzvala, aby pokračoval v boji s korupcí. Porošenko podle agentury Reuters řekl, že očekává, že MMF schválí uvolnění třetí tranše ze slíbené finanční pomoci Ukrajině v říjnu.

Ukrajina vedla jednání o restrukturalizaci svého zahraničního dluhu v objemu 18 miliard dolarů (436 miliard Kč) od jara. Jednání se kvůli rozdílným postojům táhla přes pět měsíců. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se Ukrajina letos dohodla s MMF.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…