MPSV by mělo mít příští rok vyšší výdaje i příjmy než letos

5. 9. 2014 18:25

Ministerstvo práce by v příštím roce mohlo mít o osm miliard vyšší výdaje než letos. Přesáhnout by tak mohly 533,16 miliardy korun. Příjmy ministerské pokladny by pak měly být zhruba o 16 miliard vyšší než letos. Činit by měly zhruba 396,67 miliardy korun. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok, jímž by se ve středu měla začít zabývat vláda. Podle náměstka ministryně práce pro ekonomiku Martina Kučery by se při dalším projednávání rozpočet rezortu už ale příliš měnit neměl.

MPSV by mělo mít příští rok vyšší výdaje i příjmy než letos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová

Ministerstvo práce požadovalo pro příští rok na výdaje 537,2 miliardy. Rezort financí navrhl původně částku 529,44 miliardy. Ta se nakonec po vyjednáváních zvedla, a to zhruba o 3,7 miliardy. „Přestože nejsme plně uspokojeni, tak v zásadě dohoda s ministrem financí je dostačující," řekl Kučera.

Na důchodovém pojištění by lidé měli v příštím roce odvést přes 346 miliard

V polovině srpna ministerstvo uvedlo, že mu podle tehdejšího návrhu rozpočtu chybí zhruba 4,8 miliardy na povinné výdaje, a to hlavně na dávky hmotné nouze. Dalších 1,5 miliardy rezort neměl na investice do informačních systémů. „V mandatorních výdajích (na dávky) jsme dosáhli s Ministerstvem financí shody. Pokud v průběhu roku peníze přečerpáme, tak nám rozpočet navýší," uvedl Kučera.

Podle něj je dohoda i na postupu s investicemi do informačních systémů. Ministerstvo práce by na ně mělo využít takzvané nespotřebované výdaje. Jakmile připraví podklady, kolik potřebuje, umožní mu vláda finance převést a využít, popsal náměstek.

Na důchodovém pojištění by lidé měli v příštím roce odvést zhruba 346,67 miliardy. Je to zhruba o 15 miliard víc než letos. Celkem by na sociálním pojistném a příspěvku na zaměstnanost měl v roce 2015 rezort získat 389,75 miliardy. Celkové příjmy by se měly dostat na 396,67 miliardy. Podle původních předpokladů měly být zhruba o osm miliard nižší. Údaje se přehodnotily podle odhadovaného vývoje ekonomiky.

Vyšší výdaje než letos by měly být i na nemocenské dávky

Na důchody by se mělo v příštím roce vyplatit 384,76 miliardy, tedy o čtyři miliardy víc než letos. Částka počítá s průměrným zvýšením penze od ledna o 205 korun. Proti srpnovému návrhu rozpočtu je teď celková suma ale zhruba o pět miliard nižší.

Vyšší výdaje než letos by měly být i na nemocenské dávky. Letos se počítá s 21,68 miliardy, příští rok s 23,8 miliardy. Na dávky v hmotné nouzi se pro příští rok vyčlenilo 12,21 miliardy, letos je to 11,4 miliardy. Sumu rezort tento rok zřejmě překročí. Do podpor v nezaměstnanosti má putovat o 300 milionů víc než letos, tedy 11 miliard. Na aktivní politiku by naopak ministerstvo mohlo vydat 6,66 miliardy proti letošní částce 4,59 miliardy. O sto milionů víc než letos by se mohlo použít i na podporu zaměstnávání handicapovaných, a to 3,7 miliardy.

Na příspěvky na péči se počítá s 21 miliardami, letos je to o 300 milionů méně. Dotace pro sociální služby by mohly činit osm miliard. V této sumě je 750 milionů korun, jež by měly putovat do zvýšení platů lidí, kteří se starají o postižené, seniory a další potřebné.

Celkem 1,54 miliardy je v rozpočtu ministerstva podle návrhu na spolufinancování evropských projektů, dalších 5,67 miliardy by mělo dorazit z EU. Pro letošek je suma vyšší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bojím se msty. Mladík práskl dveřmi Babišovi, nyní promluvil

16:43 Bojím se msty. Mladík práskl dveřmi Babišovi, nyní promluvil

Karlovarské listy přinesly rozhovor s dvacetiletým Karlem Skotákem. „Znám ty lidi a je pravda, že se…