MŽP vzkazuje: Část uhlí půjde teplárnám, jinak nebudete těžit

26.02.2011 15:03

Ministerstvo životního prostředí vyhrožuje těžařům uhlí. Prý pokud nebude Czech Coal dodávat uhlí do tepláren, v příštích letech mu nepovolí otevřít nové doly.

MŽP vzkazuje: Část uhlí půjde teplárnám, jinak nebudete těžit
reklama

Do tepláren by mělo jít až 60 procent vytěženého uhlí z dolu Vršany. Czech Coal se brání. "Je to jako bychom chtěli nařizovat zemědělci, že má 60 procent svého obilí dodávat k výrobě biopaliv," řekl serveru lidovky.cz předseda představenstva firmy Jan Dienstl. Vršanské uhlí je prý navíc málo výhřevné a vyhovuje potřebám jen jedné teplárny, která má ovšem uhlí už nasmlouvané od jiného dodavatele.

V Česku se během příštích tří let očekává až desetiprocentní pokles těžby uhlí. Podle expertů to odnesou nejvíc právě teplárny.

Vršany jsou pro firmu Czech Coal stěžejním dolem, zásoby v něm vydrží do roku 2055. Pokud budou dodrženy územní limity těžby, po roce 2020 budou Vršany jediným dolem společnosti. "Problematika velkolomu Vršany je mi známá a právě proto jsem požádal o pomoc v této záležitosti ministra průmyslu a rovněž jsem se obrátil na ředitele Českého báňského úřadu, aby v této věci respektovali podmínku souhlasného stanoviska EIA ohledně šedesátiprocentní dodávky uhlí teplárnám," nechal se slyšet ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"Vzhledem k ekonomické a technické neuskutečnitelnosti podmínky se skupina Czech Coal bude případně bránit soudní cestou," reagovala mluvčí společnosti Gabriela Benešová.

Čtěte:

Mostecké uhlí nezasypalo jen Grosse. Odejít má i Dolejš

S těžbou uhlí v Beskydech se nepočítá, slíbil ministr starostům

Foto: ohiocitizen.org

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…