Má být Velký pátek svátek? V ČT se utkali lidovec s komunistkou

18.04.2014 23:04 | Zprávy
autor: vam

Měl by být Velký pátek státním svátkem? S argumenty pro vystupoval v pátečních Událostech, komentářích předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, naopak důvody proč by to tak být nemělo, přinášela podle očekávání komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

Má být Velký pátek svátek? V ČT se utkali lidovec s komunistkou
Foto: KSČM
Popisek: Kateřina Konečná, KSČM

Mihola poukázal na to, že v naší zemi byl Velký pátek státním svátkem od roku 1939 a pak též v době od roku 1946, než jej o pět let později zrušil komunistický režim. Na to reagovala komunistická poslankyně tím, že ČR má státních svátků dostatek a ani v současnosti nikdo věřícím nebrání, aby například podle křesťanské tradice drželi o Velkém pátku půst. Přikláněla by se spíše k tomu, aby byl jako nový státní svátek ustanoven druhý listopadový den, kdy skutečně většina veřejnosti cestuje uctít památku zesnulých blízkých na hřbitovy.

Mihola nesouhlasil s názorem Konečné ohledně počtu svátků, ČR je v tomto směru prý pod evropským průměrem. Zmínil také, že v některých zemích, jako je například Velká Británie nebo Lucembursko, lidé o den volna navíc nepřijdou ani v případě, pokud svátek připadne na neděli či na sobotu. Za takové situace  je  volným dnem jiný, jinak pracovní den.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

O čem (na)mají politici rozhodovat

Vy jste pro, aby vláda nebo politici nařizovali za jakého počasí se smí pít alkohol a co dělat nebo nedělat? Vedra jsou šílená, to ano, ale rozhodnutí, co s tím bude kdo dělat by mělo být na jedincích ne politicích, nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátit se na lid – jediné řešení. Významný právník proti Ústavnímu soudu

10:05 Obrátit se na lid – jediné řešení. Významný právník proti Ústavnímu soudu

Rozhodnutí Ústavního soudu vydat předběžné opatření ve sporu mezi prezidentem Petrem Pavlem a vládou…