Má peníze a dělá rozumy. Ekonom Pikora rozdrtil mladého boháče

14.05.2021 7:11

Po více než třiceti letech budování kapitalismu se ekonomovi Vladimíru Pikorovi dělá značně nevolno, když na něj z mediálních plátků vyskakuje volání po jeho reformě. Kapitalismus se podle jeho slov přežil asi jako matka a otec. „Krátkozrakým miliardářům páchnou vlastní peníze,“ píše v komentáři pro Reflex s tím, že k nám dávno přišel korporátní socialismus.

Má peníze a dělá rozumy. Ekonom Pikora rozdrtil mladého boháče
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Ty nejšílenější texty v médiích o reformě kapitalismu píší podle ekonoma právě dolaroví miliardáři. „Když čtete od miliardáře, který díky kapitalismu během pár let neskutečně zbohatl, chytáte se za hlavu. Pokud se mu kapitalismus nelíbí, může své miliardy rozdat a jít pracovat do fabriky,“ dodává Pikora.

Nic podobného se přitom od takového miliardáře čekat nedá. „Nanejvýš založí nadaci, káže o rovnosti, o uhlíkové stopě a létá soukromým tryskáčem po ekologických konferencích,“ dodává s poznámkou o typické vlastnosti levicových intelektuálů.

Zmiňuje nedávné prohlášení spoluzakladatele Facebooku Chrise Hughese, že svět potřebuje novou formu kapitalismu. Pikora však namítá, že kapitalismus tu dlouhou dobu není. „Máme asi takový kapitalismus, jako mají Číňané socialismus,“ uvádí, že v Číně mají akcie a miliardáře.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19577 lidí
Jen málokdo si ale všiml, že žijeme ve světě korporátního socialismu. Jde o systém, kde jsou zisky soukromé, ale ztráty společné a kde jsou státem podporované velké podniky na úkor malých. „Nadnárodní korporace si díky svým lobbistům vytvářejí taková pravidla, aby v nich uspěly jen ony. To vidíme i u nás,“ dodává ekonom s tím, že korporace tak diktují politikům i daňový systém.

Celý text najdete ZDE.

Jako hlavní problém korporátního socialismu uvádí, že brání tomu, aby proběhla klasická krize s vysokou nezaměstnaností. „Politici stále brání pracovní místa. Nevyrábí se a lidé nejsou nezaměstnaní. Výsledkem je globální astronomický dluh,“ pokračuje Pikora.

Velkým nepochopením kapitalismu je podle něj teze, že pro řízení potřebuje veřejný sektor. „Kdo tohle vysloví, ihned směřuje k centrálně plánované ekonomice. Kapitalismus potřebuje stát jen pro nalajnování hřiště: pro stanovení pravidel, jejich vynucování, obranu. A tím to končí.“

Základní kritika zmíněného miliardáře směřuje k tomu, že se mu prý podařilo během tří let vydělat půl miliardy dolarů, což podle něj ukazuje, že je něco velmi špatně. „Slova Hughese chápu jako důkaz toho, že když někdo moc rychle, bez velké práce, vydělá ranec, začne mít pocit, že všemu rozumí ze všech nejlépe, a začne rozdávat rady tam, kde se ho nikdo na nic neptá,“ reaguje na jeho slova Pikora, podle kterého levicový tisk ale právě po těchto lidech baží.

„Přece jen když miliardář říká, že je kapitalismus špatný, je to zajímavější, než když to říká žebrák. Miliardář přece musí mít pravdu. Není to ale v levicové ideologii protiřečení si?“ uzavírá ekonom svůj text řečnickou otázkou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

22:25 Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

REPORTÁŽ Lhaní ohledně padlých při karpatsko-dukelské operaci. Pomník vlasovcům v Řeporyjích. Odstra…