Mach si všímá rozkolu v ČSSD: Jedni hlasují s Urbanem, zbytek se Sobotkou

26.07.2014 17:30

Europoslanec a šéf Strany svobodných občanů Petr Mach na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz upozornil na to, že i sám ministr financí Andrej Babiš snížení spotřební daně na pohonné hmoty původně podpořil. Mach ale poukázal i na to, že ve středu schválené a v pátek zrušené snížení spotřební daně u nafty o 2,50 Kč bylo tak výrazné, že by bylo v rozporu s minimem daně, požadovaného EU.

Mach si všímá rozkolu v ČSSD: Jedni hlasují s Urbanem, zbytek se Sobotkou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Mach soudí, že vládě se vymstil zákon o zelené naftě, když z něho sociálnědemokratický poslanec Milan Urban přílepkem udělal zákon o snížení daně z nafty. „I Babiš nakonec snížení daně podpořil a teď neví, jak z toho ven,“ soudí Mach a připomněl, že zákon o „zelené naftě“ počítá s tím, že zemědělcům se má začít vracet 40 procent zaplacené spotřební daně z nafty. „Z každého nakoupeného litru tak dostanou zpět 4,38 Kč,“ upřesnil šéf Svobodných.

Urbanův návrh prošel, i když ministr financí doporučil hlasovat proti

Celou situaci zkomplikoval poslanec Urban, když k zákonu navrhnul přílepek („pozměňovací návrh“), podle kterého se má daň z nafty celkově snížit o 2,50 Kč z 10,95 na 8,45 Kč.

Poslanci nejprve hlasovali o pozměňovacím návrhu, pak o pozměněné verzi zákona o zelené naftě jako celku, což je standardní postup daný jednacím řádem sněmovny.

Mach si všímá toho, že Urbanův návrh prošel, i když ministr financí doporučoval hlasovat proti. „To naznačuje rozpor v koalici a rozdělení ČSSD na ty, kteří se řídí hlasováním Urbana a na ty, kteří se řídí hlasováním Sobotky,“ poznamenal europoslanec s tím, že pro pozměňovací návrh hlasovalo 17 poslanců ČSSD věrných Urbanovi a dále poslanci KSČM, Úsvitu, ODS a TOP 09.

Babišovi na zelené naftě tak záleželo, že mohl doporučit hlasovat proti zákonu s nepohodlným přílepkem. Ale neudělal to

Když se ale hlasovalo o zákonu jako o celku, tedy o zavedení zelené nafty s přílepkem o snížení spotřební daně, hlasovaly pro jen kluby ČSSD, ANO, KDU-ČSL a Úsvitu.

K tomu Mach podotýká, že i ministr Babiš nakonec snížení spotřební daně podpořil, jen aby prošla zelená nafta. „Mohl doporučit hlasovat proti celku, když byl zákon přílepkem celkově změněn, a neudělal to,“ uvádí s tím, že se ukázalo, jak je pro některé zelená nafta důležitá, že ji podpořili i za cenu snížení daní, které rozhodně nechtěli.

Sám by ale situaci řešil nízkými daněmi. Žádné speciální vratky zemědělcům by nezaváděl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…