Mach si všímá rozkolu v ČSSD: Jedni hlasují s Urbanem, zbytek se Sobotkou

26.7.2014 5:30 odp.

Europoslanec a šéf Strany svobodných občanů Petr Mach na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz upozornil na to, že i sám ministr financí Andrej Babiš snížení spotřební daně na pohonné hmoty původně podpořil. Mach ale poukázal i na to, že ve středu schválené a v pátek zrušené snížení spotřební daně u nafty o 2,50 Kč bylo tak výrazné, že by bylo v rozporu s minimem daně, požadovaného EU.

Mach si všímá rozkolu v ČSSD: Jedni hlasují s Urbanem, zbytek se Sobotkou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Mach soudí, že vládě se vymstil zákon o zelené naftě, když z něho sociálnědemokratický poslanec Milan Urban přílepkem udělal zákon o snížení daně z nafty. „I Babiš nakonec snížení daně podpořil a teď neví, jak z toho ven,“ soudí Mach a připomněl, že zákon o „zelené naftě“ počítá s tím, že zemědělcům se má začít vracet 40 procent zaplacené spotřební daně z nafty. „Z každého nakoupeného litru tak dostanou zpět 4,38 Kč,“ upřesnil šéf Svobodných.

Urbanův návrh prošel, i když ministr financí doporučil hlasovat proti

Celou situaci zkomplikoval poslanec Urban, když k zákonu navrhnul přílepek („pozměňovací návrh“), podle kterého se má daň z nafty celkově snížit o 2,50 Kč z 10,95 na 8,45 Kč.

Poslanci nejprve hlasovali o pozměňovacím návrhu, pak o pozměněné verzi zákona o zelené naftě jako celku, což je standardní postup daný jednacím řádem sněmovny.

Mach si všímá toho, že Urbanův návrh prošel, i když ministr financí doporučoval hlasovat proti. „To naznačuje rozpor v koalici a rozdělení ČSSD na ty, kteří se řídí hlasováním Urbana a na ty, kteří se řídí hlasováním Sobotky,“ poznamenal europoslanec s tím, že pro pozměňovací návrh hlasovalo 17 poslanců ČSSD věrných Urbanovi a dále poslanci KSČM, Úsvitu, ODS a TOP 09.

Babišovi na zelené naftě tak záleželo, že mohl doporučit hlasovat proti zákonu s nepohodlným přílepkem. Ale neudělal to

Když se ale hlasovalo o zákonu jako o celku, tedy o zavedení zelené nafty s přílepkem o snížení spotřební daně, hlasovaly pro jen kluby ČSSD, ANO, KDU-ČSL a Úsvitu.

K tomu Mach podotýká, že i ministr Babiš nakonec snížení spotřební daně podpořil, jen aby prošla zelená nafta. „Mohl doporučit hlasovat proti celku, když byl zákon přílepkem celkově změněn, a neudělal to,“ uvádí s tím, že se ukázalo, jak je pro některé zelená nafta důležitá, že ji podpořili i za cenu snížení daní, které rozhodně nechtěli.

Sám by ale situaci řešil nízkými daněmi. Žádné speciální vratky zemědělcům by nezaváděl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…