Macron do gulagu! Budete koukat, která hvězda se postavila za protesty. FOTO a zprávy z Francie, které jinde nejsou

03.12.2018 11:24

Francouzské protesty proti Emmanuelu Macronovi a jeho politice jsou něčím jiným než klasickým výstupem odborářů, kteří se perou za své výhody, ozývá se z médií. Z výpovědí protestujících vyplývá nespokojenost, kterou lidé pociťují vůči současnému prezidentovi Francie. „Prezident bohatých,“ ozývají se obvinění. Se svou troškou do mlýna přispívá i komentátor a matematik Marian Kechlibar, který říká, že protesty se daly očekávat. A podle účastníků za výtržnostmi stáli anarchisté.

Macron do gulagu! Budete koukat, která hvězda se postavila za protesty. FOTO a zprávy z Francie, které jinde nejsou
Foto: Repro Twitter
Popisek: Protesty proti politice Emmanuela Macrona
reklama

Názory Francouzů, kteří si myslí, že je Macronova politika zanedbává nebo je dokonce namířena proti nim, přinesl například deník Washington Post. Podle něj, i když se nejsledovanější protesty odehrávají v hlavním městě, tak největší hněv vyvolávají Macronova opatření v malých městech a vesnicích poblíž hranic se Švýcarskem. Marco Pavan například říká: „Zeptejte se Pařížana – pro něj tohleto není problém, protože autem jezdit nemusí.“ Tento pětapadesátiletý muž tvrdí, že už 30 let řídí taxíky a dodávky a dodává: „Žijeme na úpatí hor. Nejsou tu žádné autobusy nebo vlaky. Musíme mít auta.“ K životnímu prostředí a opatřením, která mají vést k jeho ochraně, řekl následující: „Francie musí myslet na životní prostředí, ale na tom se musí podílet všichni, ne jenom pracující.“

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14526 lidí

Penzista Yves Rollet k tomu doplňuje, že Macron lidmi otevřeně pohrdá. I on se zúčastnil protestů, protože Macron podle něj vládne jako monarcha a nedbá na chudé a pracující. Vzpomněl na incident, kdy Macron mladému nezaměstnanému zahradníkovi řekl: „Když máte vůli a odhodlání, tak v hotelech, kavárnách, restauracích nebo na stavbách neslyším nic jiného, než že potřebují lidi.“ Prý Macronovi říkali „prezident bohatých“ už od začátku.

Komentátor Marian Kechlibar také tvrdí, že protesty ve Francii jsou výjimečné, protože protestuje střední třída. O Žlutých vestách píše: „Nemá jasné vůdčí osobnosti a funguje poněkud chaoticky, rovněž za pomoci sociálních sítí. A jeho účastníci se neřadí k politické levici. Iniciativa vzešla od střední třídy, která se cítí být čím dál více zatížena břemenem daní.“ Kechlibar cituje i Macronova prohlášení, že do roku 2040 chce zakázat prodej spalovacích vozidel. A dodává, že řadu let předtím francouzský stát své občany naopak vedl k nákupu dieselů, takže to mohou a pravděpodobně berou Francouzi jako podraz. Francie má jedno z nejvyšších daňových zatížení v Evropě, takže to podle Kechlibara byla jen otázka času, než se střední třída, údajná dojná kráva francouzské společnosti, vzbouří a dle Kechlibarových slov: „I lékař z otorinolaryngologie nebo učitelka zeměpisu vyjdou ven a začnou hledat vhodné předměty k házení.“

Fotogalerie: - Policejní vánoce

Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...
Tiskový brífink k bezpečnostním opatřením PČR o Vá...
1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondráše...

Britský Guardian vyslechl jednatřicetiletou Marii z jižní Francie, která protestovala celý týden u mýta. „Lidé jsou pobouření, zlobí se – daně se zvedají, a naše platy ne. Když poctivě dřete, přijde vám to nefér. Moji rodiče v důchodu už s tím, co mají, nevyžijí, takže si museli najít práci jako roznašeči letáků. Vláda nám nenaslouchá. Macron je prezident bohatých, krátí daně bohatým, nás ostatní ignoruje. Politici jsou odříznutí od obyčejného života.“ A ještě dodala i něco o opozici: „Ti nahoře jsou jedna velká oligarchie. Médiím se také nedá věřit. Uvažovala bych o volbě Le Penové, ale zklamáním jsou všichni politici a uvažuji, proč vlastně volím. Bojím se, že budoucnost pro mé tři děti bude horší než pro mne.“

Kechlibarovy názory podporují i slova Mathia Styrny, kterého k tématu vyslechl list New York Times. Ten prohlásil, že demonstranti už toho mají dost a že vláda si jenom chrání svoje privilegia. „Proč bychom jim měli financovat jejich projekty?“ říká na adresu plánu omezovat spotřebu fosilních paliv. A ilustroval, jak se mu ve Francii žije, prý má problémy s nedostatkem financí ne na konci měsíce, ale už v polovině. „Už ani nechodíme nikam ven – žádné kino,“ řekl tento otec tří dětí.

Emmanuel Macron odsoudil násilné protesty, ale na Twitteru se objevily fotografie, podle kterých je za výtržnosti zodpovědná Antifa. Martina Markota popsala zážitky ze sobotních protestů: „Dnešek byl šílený. Byla jsem zasažená slzným plynem tak, že jsem se až dávila, a musela jsem prchat před hrozbou gumových kulek, které vyrazily jedné ženě oko, a vodních děl. A za soumraku hořící ulice a auta, vyrabované obchody. Protestující jsou jak levičáci, tak pravičáci.“ V druhém příspěvku dodala: „Všimněme si, že u každého hořícího auta a vyrabovaného obchodu byly nasprejované značky anarchistů. Obyčejní lidé protestující jako Žluté vesty nemají s extremismem nic společného.“

 

Ze záběrů, které jsou k dispozici na YouTube, vyplývá, že policie (či jiná vládní složka) měla k dispozici i něco více. Na videu je jasně vidět ostřelovače „uhnízděné“ při protestech na střeše domu poblíž Vítězného oblouku.

Fotografie z protestů jsou také výmluvné. V ulicích se objevilo zařízení, které ve Francii sloužilo k vykonávání spravedlnosti, ať už sloužila komukoliv, a jehož obětí se stal i král Ludvík XVI. Záběr byl zveřejněn již 24. listopadu.

 

 

Protesty proti prezidentu Macronovi podpořila i bývalá hvězda francouzských filmů, Brigitte Bardotová. Na svůj Twitter napsala „S vámi“ a přidala foto ve žluté vestě.

 

Původní článek naleznete ZDE,

ZDE,

ZDE,

a ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

18:39 „Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

VZPOMÍNKY A PERLY Někdy to působí dojmem, že před rokem 1989 se v české, tehdy československé politi…