Maďarská vláda vyhlásila krizový stav umožňující nasazení armády

15.09.2015 11:56

Maďarská vláda dnes kvůli migrační vlně vyhlásila krizový stav ve dvou oblastech na jihu země u hranice se Srbskem. Oznámil to zástupce vlády György Bakondi. Opatření má mimo jiné umožnit vyslání armády, aby pomohla policii střežit hranice. Očekává se, že tento krok schválí příští týden parlament. Budapešť také k nelibosti Bukurešti chystá plány na výstavbu plotu podél hranic s Rumunskem.

Maďarská vláda vyhlásila krizový stav umožňující nasazení armády
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

Návrh na vyhlášení krizového stavu počítá i s tím, že soudy budou přednostně řešit případy týkající se osob, které nelegálně vstoupí na maďarské území. Kromě toho by policie měla být zmocněna provádět domovní prohlídky bez soudního povolení, pokud bude mít podezření, že se v objektu nacházejí běženci.

Nová maďarská legislativa dělá starosti generálnímu tajemníkovi Rady Evropy Thorbjörnu Jaglandovi. Bude chtít, aby ho maďarský premiér Viktor Orbán ujistil, že jeho země nezapomíná na své mezinárodní závazky.

Šéf úřadu pro mimořádné události Bakondi na tiskové konferenci v jihomaďarském Szegedu řekl, že krizový stav se nově rozšiřuje na pásmo podél hranic z nynějších deseti metrů na 60.

Na maďarsko-srbských hranicích na takzvaném území nikoho vznikly tranzitní zóny, kde by měly být žádosti běženců vyřízeny během několika hodin. Ti, kdo žádost o úpravu svého právního postavení nepodají, se budou muset bezodkladně vrátit do Srbska. Maďarské úřady dnes rozhodly o 16 žádostech o azyl a všechny zamítly, dalších 32 jich zpracovávají, řekl Bakondi. Maďarská policie při pokusu o ilegální přechod hranic zadržela 174 lidí, které nyní čeká trestní stíhání. Za ničení pohraničních zábran nově hrozí až pět let vězení.

Podle svědectví zpravodaje agentury Reuters se během dne stovky běženců shromažďovaly u bariéry z ostnatého drátu, kterou maďarské úřady vztyčily na hranici se Srbskem, a žádaly volný průchod. „Otevřít hranici!“ skandovali.

Otevření hranice dnes požadoval také srbský ministr práce Aleksandar Vulin.

Právě do Srbska přitom chce Maďarsko uprchlíky vracet. S tím nesouhlasí nejen Bělehrad, ale také UNHCR. Mluvčí úřadu OSN Ruth Schöfflová dnes podle agentury APA řekla, že srbské úřady nejsou přes veškerou snahu připraveny zvládnout tak velký počet žadatelů o azyl a poskytnout jim odpovídající útočiště. Podle UNHCR je po maďarských opatřeních pravděpodobné, že se otevře nová cesta, kudy budou proudit lidé usilující o získání azylu v Evropské unii.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes varovala, že novým režimem na své hranici Maďarsko pravděpodobně porušilo své závazky vyplývající z ustanovení OSN a EU o azylu a uprchlících.

Pokud to bude nutné, hodlá maďarská vláda postavit plot i podél hranice s Rumunskem, řekl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Je podle něho potřebné takové plány připravit, protože pašeráci lidí působící u hranic se Srbskem kvůli tamní bariéře mění trasy a vlna migrantů se zřejmě přesune do směru Rumunska. Plot by začínal na maďarsko-srbsko-rumunském trojmezí a měl by „rozumnou délku“, uvedl Szijjártó. Nevznikl by podél celé skoro 450 kilometrů dlouhé hranice, ale končil by po 25 kilometrech u řeky Maruše.

Rumunsko v reakci na plány Maďarů uvedlo, že „z politického hlediska nepovažuje stavbu plotu mezi dvěma členskými zeměmi EU, které jsou strategickými partnery, za politicky správné gesto“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

11:51 Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDnes, areál skladu 16, kde došlo v ří…