Madeleine Albrightová: Trump tedy není úplný fašista, ale...

12.07.2018 12:25

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová poskytla u příležitosti vydání své knihy „Fascism: A Warning“ rozhovor německému magazínu Spiegel. Nakonec se ale celý rozhovor točí jen kolem Donalda Trumpa.

Madeleine Albrightová: Trump tedy není úplný fašista, ale...
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Albrightová připouští, že samotný název její knihy je záměrně alarmující. Nicméně říká, že Trumpa za fašistu nepovažuje. „On se chová a jedná nedemokraticky, protože nerespektuje demokratické instituce a svobodu tisku,“ kritizuje někdejší ministryně zahraničí ve vládě prezidenta Billa Clintona. Současný fašismus je podle jejího názoru odlišný od toho, který zapříčinil nejhorší světový konflikt ve světových dějinách.

Rozhovor se po několika všeobecných otázkách mířících do historie, vrací k Donaldu Trumpovi. Albrighotvá se coby političká z Demokratické strany netají tím, že současnému prezidentovi nemůže přijít na jméno. Jedním z bodu kritiky jej Trumpovo odstoupění z jaderné dohody s Íránem. „Je skutečně šílené, že to prezident udělal,“ říká rodačka z bývalého Československa. Ani německý magazín nijak neskrývá, že Trump není jeho šálkem kávy a podle toho vypadají také otázky, které míří na bývalou šéfku americké diplomacie.

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.

Trump podle redakce Spiegelu jedná se svými partnery jako s nepřáteli a zmiňuje jeho údajné pravidelné útoky na adresu Německa. Otázkou od otázky se snaží redaktoři magazínu Albrightovou přinutit na adresu Trumpa k co nejostřejší kritice. Nicméně Albrightová se vyjadřuje více méně diplomaticky. „Vztahy mezi USA a Evropou procházejí za Trumpovy administrativy složitým obdobím, ale nemyslím si, že bychom měli něco vzdávat.“

V závěru rozhovoru však přece jenom Albrightová vychází přání redakce Spiegelu vstříc a vyjadřuje nad chováním Donalda Trumpa „spravedlivé rozhořčení“. Konkrétně jde o jeho údajné urážení kanadského premiéra Justina Trudeaua. „Byl jsem tím skutečně velmi znepokojena. Tak hrozné chování jsem u amerického prezidenta snad nikdy neviděla. Kanada je přitom náš nejlepší spojenec a partner pro jednání.“

V závěru Albrightová tvrdí, že je svět v chaosu. „Z pohledu politologa však prožíváme velmi zajímavou současnost. Západní instituce, stejně jako lidé ve věku kolem sedmdesáti let, potřebují obnovu. A my všichni potřebujeme ty nejlepší nápady a myšlenky, aby se nám podařilo vyřešit problémy 21. století,“ říká bývalá šéfka americké diplomacie s tím, že nedokáže říci, jestli bude Trump zvolen i v příštím volebním období.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

18:52 Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo. „Lidé ČT věří a mají ji rádi,“ padlo na ní

V Poslanecké sněmovně se v týdnu konal seminář k financování České televize. Za zavřenými dveřmi se …