Mafra má zaplatit pokutu z rozhodnutí soudu

04.12.2015 14:50 | Zprávy

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil vydavatelství Mafra pokutu 100.000 korun za zveřejnění předvolebních průzkumů den před komunálními volbami v roce 2010. Deník Mladá fronta Dnes nerespektoval moratorium, kdy nikdo průzkumy publikovat nesmí. Moratorium podle zákona o obcích začíná tři dny před otevřením volebních místností a platí do jejich uzavření. Zákaz se týká i opakovaného zveřejnění výsledků starších průzkumů, vyplývá z rozhodnutí, o kterém informovala mluvčí NSS Sylva Dostálová. Stanovisko vydavatelství Mafra ČTK zjišťuje.

Mafra má zaplatit pokutu z rozhodnutí soudu
Foto: red
Popisek: Vydavatelství Mladá fronta

Komunální volby se v roce 2010 konaly 15. a 16. října. V Mladé frontě Dnes vyšel 14. října článek s titulkem Jak se vybarví po víkendu? Související tabulka informovala o výsledcích předvolebních výzkumů z Prahy, Brna a Ostravy. Pražský magistrát za to později vyměřil vydavatelství Mafra pokutu. Následoval soudní spor završený neúspěšnou kasační stížností Mafry.

Spornou otázkou bylo to, zda lze podle zákona o obecních volbách postihovat i právnické osoby, které v době předvolebního moratoria znovu otisknou již dříve publikované předvolební průzkumy. Mafra uváděla, že data se už dříve objevila v Otázkách Václava Moravce v České televizi, stejně jako na stránkách starších vydání Mladé fronty Dnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: spa

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Svoboda projevu

Když mluvíte o svobodě projevu, uvědomujete si, že to byla vaše vláda, která se ji snažila omezit? Kdo třeba vypínal weby nebo rozjel boj proti dezinformacím, za kterými jste schovávali podle mě úplně vše? A kdo urážel ty, co vyslovili jiný názor a nálepkoval je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílené.“ Plán na zpravodajskou službu EU může mít tyto dopady

13:10 „Šílené.“ Plán na zpravodajskou službu EU může mít tyto dopady

Evropská komise chystá plán na zřízení unijní zpravodajské služby. Podléhat by měla přímo předsedkyn…