Majetková přiznání? Ne, jen bič na zapomnětlivé. Nepoctivci se budou dál vysmívat

05.09.2014 18:00 | Zprávy

Zamezit daňovým únikům se chystá Ministerstvo financí novelou zákona o daních z příjmů. Nově by stát měl pod hrozbou pokuty získat informace o příjmech osvobozených od daně přesahujících pět milionů korun. Navrhovaným sankcím se ale podle předsedy ústavně právního výboru sněmovny Jeronýma Tejce budou nepoctivci jen vysmívat. Bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska je zase přesvědčen, že novela nesměřuje proti těm, kdo získali prostředky trestním jednáním, ale jen proti zapomnětlivcům.

Majetková přiznání? Ne, jen bič na zapomnětlivé. Nepoctivci se budou dál vysmívat
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Jednu z možností, jak snížit daňové úniky, připravilo Ministerstvo financí. V novele zákona o daních z příjmů navrhuje zavést povinnost oznamovat příjmy nad pět milionů korun, které jsou osvobozeny od daně, společně s odevzdáním daňového přiznání. Dosud platí, že pokud má někdo příjmy osvobozené od daně, finanční úřad o nich neví a ani si tak nemůže ověřit, jestli skutečně plní podmínku pro osvobození. Navíc se daňová správa potýká s tím, že nedokáže prokázat nelegálnost podezřelého majetku, na který při svém šetření narazí.

V praxi se proto běžně stává, že se kontrolovaní odvolávají na mnohamilionové dary či půjčky od příbuzných nebo výhry v loteriích. Tedy na příjmy, které jsou od daní osvobozené a při kontrolách jsou často dokladovány antedatovanými smlouvami. Toho, kdo by po začátku platnosti novely takové příjmy přiznal se zpožděním, nebo dokonce až na popud finanční správy, bude čekat pokuta. Pohybovat se bude od 0,1 procenta z hodnoty od daně osvobozeného příjmu při pozdním dobrovolném oznámení až do 15 procent, tedy sazbě daně z příjmu, v případě, že ani na vyzvání dotyčný příjem neohlásí.

Ze zlata se už nelegálně získané prostředky nikdy nezjistí

Podle důvodové zprávy k novele má toto ustanovení napomáhat zamezování daňových úniků. Spojitost tohoto kroku s majetkovými přiznáními, o nichž mnoho let hovořila ČSSD, ale odmítá předseda sněmovního ústavně právního výboru Jeroným Tejc. „Ta úprava musí být mnohem širší. Navíc to, s čím teď přichází Ministerstvo financí, není žádná novinka. Je to věc, kterou jsem já dlouhodobě prosazoval. Stává se totiž, že když si někteří lidé uloží nelegálně získané prostředky do zlata, do zlatých mincí, nebo tvrdí, že je získali jako dar, tak už nikdy nikdo zpětně nezjistí, jak to ve skutečnosti bylo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Hroník

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…