Maláčová? Děti ani nedokončí základku. Rodiče nedostanou dávky

03.02.2020 10:57

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se rozhorlila v rozhovoru pro server Novinky.cz nad tím, že základní školu nedokončí tisíce dětí. „Chci to přes dávky vyřešit,“ nechala se slyšet.

Maláčová? Děti ani nedokončí základku. Rodiče nedostanou dávky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

Maláčové vadí, že dětí s nedokončenou základní školní docházkou přibývá a to jim brání vymanit se z chudoby. Domnívá se, že by problém mohla řešit hrozba odebrání dávek na bydlení rodičům.

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14185 lidí

„Revize dávek obsahuje 23 opatření. Mediální pozornost mají jenom dva konkrétní návrhy. Myslím si, že musíme do té problematiky obchodu s chudobou důrazně říznout, protože nám za posledních deset let počet vyloučených lokalit narostl na trojnásobek. Způsobuje to frustraci obyvatel a podlamuje důvěru v sociální systém,“ domnívá se Maláčová. Podle jejích slov, když děti nemají dokončenou ani základní školní docházku a vycházejí ze základní školy negramotné, tak nemají šanci se z chudoby jako takové vymanit.

Zároveň dodala, že jestli má někdo lepší způsob, jak zajistit, aby děti do školy chodily, tak ať jej představí. „My chceme kombinovat systémovou sociální práci na obcích a tlak na rodiče. Já chci řešit situaci, kdy nám každý rok přes tisíc dětí končí bez základní školní docházky a nemají žádnou budoucnost. Obchod s chudobou neustále bobtná a většina politiků před tím zavírá oči. Budu jednat s každým, kdo je připraven tuto neúnosnou situaci řešit,“ dodala.

Pozastavila se pak také nad tím, proč neziskové organizace její návrh kritizují, když říkají, že děti z chudých a předlužených rodin, migrující po ubytovnách, stejně do školy chodit nebudou, pouze přijdou o střechu nad hlavou. „Moje otázka je, proč chtějí neziskové organizace za každou cenu zachovat status quo. Pojďme hledat řešení,“ uvedla.

A pustila se i do resortu školství, který podle ní by měl řešit, že povinná školní docházka není naplňována. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …