Maláčová chce skřípnout bytové spekulanty. Kdo vlastní mnoho bytů, tomu se napálí vysoká daň

28.06.2021 19:03

Sociální demokracie chce zdanit majitele nemovitostí. Hodlá zavést daň na prázdné byty pro majitele tří a více nemovitostí. „Mluvíme o tisícovkách bytů zejména v Praze, které jsou nakoupeny za účelem spekulace, měsíce a roky jsou prázdné a nikdo s tím nic nedělá. A pokud v bytě nikdo nemá hlášené trvalé bydliště a vlastní mnoho bytů, je to výchozí bod k tomu, aby se spustil daný mechanismus,“ poodhalila Maláčová. Ekonom Lukáš Kovanda se tázal, zda bude ČSSD zdaňovat i majitele automobilových veteránů. Ti přece zvyšují ceny garážových stání pro všechny.

Maláčová chce skřípnout bytové spekulanty. Kdo vlastní mnoho bytů, tomu se napálí vysoká daň
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Ministryně Jana Maláčová v pořadu Partie

Anketa

Vadí vám Zemanův výrok, že transsexuálové jsou mu odporní?

3%
95%
hlasovalo: 20772 lidí

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vysvětlila, jak chce trestat majitele prázdných bytů. „Mluvíme o dani v jednotkách procent ceny bytu,“ uvedla ministryně podle serveru Echo24. „Cílem není nikomu ubližovat, cílem je, aby tady nebyly tisíce prázdných bytů,“ řekla. „Připomínám ale, že se bavíme o zdanění od třetí nemovitosti na osobu. Nechceme komplikovat život lidem, kteří šetří na vlastní byt, byt pro děti nebo nějaký zdědí po rodičích.“

Podle ministryně se mají zjišťovat nevyužité byty skrz institut trvalého bydliště. Přesné fungování procesu však nevysvětlila. „Mluvíme o tisícovkách bytů zejména v Praze, které jsou nakoupeny za účelem spekulace, měsíce a roky jsou prázdné a nikdo s tím nic nedělá. A pokud v bytě nikdo nemá hlášené trvalé bydliště a vlastní mnoho bytů, je to výchozí bod k tomu, aby se spustil daný mechanismus,“ poodhalila.

Celý článek ZDE:

Občany však ubezpečila, že to míří na vlastníky tří a více nemovitostí. „Nechceme ubližovat lidem, kteří mají měsíc nebo dva neobsazený byt před tím, než seženou nájemce, nebo obcím, které chtějí rekonstruovat byty v dezolátním stavu. Běží o to, že ceny bydlení u nás jsou enormní a souvisejí s tím, že nákup nemovitosti je nejvýnosnější a nejbezpečnější investicí. Proto spekulanti nakupují byty ve velkém, vyplatí se jim nechat je často ladem, protože i tak jejich cena stoupá. A pokud jde o zásah do soukromého vlastnictví, přece jakákoli daň je zásahem do vlastnictví,“ je přesvědčena ministryně.

S plánem však nesouhlasí například ekonom Lukáš Kovanda. Ten se na Twitteru zeptal, zda hodlá ČSSD pokutovat i sběratele automobilových veteránů. „Ti také mají po garážích třeba i desítky takovýchto vozů, které v běžném provozu nevyužívají. Zabíráním garážových stání přitom zvyšují cenu garážování pro všechny ostatní,“ uvedl.

 

 

Podle představeného programu chce ČSSD regulovat služby pro krátkodobé ubytování jako například službu AirBnB a zavést daň z prodeje nemovitostí. „Daň bude odpuštěna u prodeje, který probíhá u jedné fyzické osoby po době delší, než je pět let od posledního prodeje, tak aby se zamezilo spekulacím, ale daň nepadla na běžné občany,“ stojí v programu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…