Mám strach o syna! Koněv zmizel z Prahy 6 a diplomat Kolář sleduje, jak ruský medvěd ukázal drápy

10.04.2020 13:00

Bývalý diplomat Petr Kolář se začíná bát o svého syna starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který nechal odstranit sochu maršála Koněva. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu totiž navrhl stíhání lidí, kteří nechali odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. „Kdyby to nebyla ruská vojenská rozvědka, tak mávnu rukou,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 nyní žádá českou diplomacii, ať se proti návrhu na stíhání jeho osoby ohradí.

Mám strach o syna! Koněv zmizel z Prahy 6 a diplomat Kolář sleduje, jak ruský medvěd ukázal drápy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář na besedě v Ostravě

Otec starosty Prahy 6 Petr Kolář přiznává, že tento poslední ruský krok v něm vzbuzuje velké obavy. „Bojím se,“ odpověděl bez váhání na otázku, zda nemá nyní o svého syna strach.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34281 lidí

Je tady atmosféra, kterou jsme si podle něj zavinili tak trochu sami tím, že jsme dlouhou dobu přistupovali k řešení sochy Koněva kompromisně: „Když se to pak konečně začalo radikálně řešit, tak to i u části naší radikální a extremistické populace vyvolalo potřebu se začit vymezovat.“

Následně konkretizoval, co přesně myslel tím „dlouhodobě zavinili sami“. „Je to dlouhodobé hlavně ze strany našeho prezidenta; vycházíme vstříc neskutečně neomaleným ruským požadavkům,“ vyčítá současné hlavě státu.

„Přitom jsme suverénní stát a nejsme žádná vazalská zemička Ruska. Máme své zvolené zástupce a starosta naplňuje rozhodnutí zastupitelstva,“ zdůraznil s tím, že pokud se to v Rusku nelíbí, je to jejich problém.

„Můj problém ale je, že se jim tady dostává podpory ze strany nejvyšších ústavních pozic. Když se podíváte na vyjádření tiskového mluvčího prezidenta republiky, tak to je ostuda,“ doplnil bývalý diplomat. 

„Těch výhrůžek a mailů, které mému synovi chodí... I já se dozvídám, že jsem zakladatelem krvavého klanu rodiny Kolářů. Jsme banda, kterou je třeba vymýtit a zlikvidovat,“ pokračoval bývalý český velvyslanec ve Spojených státech a v Rusku.

Piřblížil, proč ho kroky ruského ministra obrany znervózňují. „Kdyby to nebyl ruský ministr obrany, pod kterého patří vojenská rozvědka, která se v poslední době proslavila tím, jak likviduje oponenty ruského v režimu v zahraničí, od Litviněnka po Skripala, tak bych nad tím mávnul rukou,“ přiznal Kolář starší. Je proto rád, že se případu věnují i naše služby a nepodceňují riziko, které s tím je spojené.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.

Česká strana by na kroky ruských úřadů měla nyní podle Petra Koláře reagovat například předvoláním ruského velvyslance a upozornit jej znovu, že nebylo nic porušeno. „Je to naše suverénní rozhodnutí a jim do toho nic není,“ zdůraznil a podotkl, že socha navíc nebyla zničena ani likvidována, pouze přemisťována.

Byl by adekvátní krok, kdyby ministerstvo zahraničí sáhlo ke zmenšení ruské ambasády v Praze? „Problém je v tom, že se ruská strana chová recipročně, tedy pokud v Česku přistoupíme ke kroku, který sníží počet jejich diplomatů, kteří se jako diplomaté pouze tvaří, tak dokáží cíleně zasáhnout proti naší diplomacii v Rusku, kde je našich diplomatů mnohem méně,“ upozornil Kolář starší.

O něco takového se podle jeho slov nemůže ministerstvo zahraničí snažit samo, pokud nemá například podporu prezidenta. „Zeman ale využívá svých vazeb i na vládu. Tady je potřeba koordinace všech institucí s tím spojených,“ řekl na závěr otec starosty Prahy 6 Petr Kolář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Vietnamu i na Tchaj-wan. Tam pošle česká vláda vakcíny

7:20 Do Vietnamu i na Tchaj-wan. Tam pošle česká vláda vakcíny

Pětici poslaneckých předloh bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nebo návrh na zv…