Máme konec s dotacemi z EU. Dokud nevyřešíme problémy

15.03.2012 7:06

Kvůli neprůhlednému nakládání s dotacemi má minimálně na několik měsíců Česká republika utrum s penězi z Evropské unie. Deníku Právo to potvrdilo ministerstvo financí. Česko tak má být Evropskou komisí (EK) donuceno, do června nežádalo o zpětné proplacení peněz, které stát platí příjemcům dotací z evropských fondů.

Máme konec s dotacemi z EU. Dokud nevyřešíme problémy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Jak už před tím informoval Český rozhlas, je důvodem nespokojenosti Bruselu kontrola utrácení peněz z fondů. Proto už v pátek proběhlo v Bruselu jednání za účasti náměstka ministra financí Miroslava Mateje.

„Na jednání byl domluven časový harmonogram kroků, které se ČR zavázala splnit – jedná se o otázky řídících kontrol, nastavení auditního systému, řešení identifikovaných nesrovnalostí a administrativní kapacity. Pokud ČR splní dohodnuté kroky do června 2012, EK nepřistoupí k pozastavení programů,“ prohlásil pro deník Právo mluvčí resortu financí Jakub Haas.

Zbývá vybrat skoro půl miliardy

Deník upozorňuje, že v období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur, což představuje asi 789 miliard korun. V praxi ale zatím příjemci dotací z této částky vybrali 313,2 miliardy, tedy asi 40 procent. Připomeňme, že přitom případné dotace nejdříve proplácejí české úřady a teprve následně jsou propláceny z Bruselu.

K tomu Právo dodává, že schválené dotace představují pro českou ekonomiku největší finanční injekci v její historii a vzhledem k rozšiřování Unie je takto významná evropská podpora současně poslední.

Deník připomíná, že problémy se týkají hlavně čerpání z Evropského fondu pro regionální rozvoj, největšího strukturálního fondu EU, z něhož do Česka proudí většina unijních peněz. Hodně potíží má ministerstvo školství kvůli programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ova

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…