Máme se lépe, než si myslíme, pochvaloval si Vladimír Dlouhý

09.04.2015 19:18

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, popsal, co je třeba „vychytat“ na elektronické evidenci tržeb. Pár slov věnoval řecké i celé evropské ekonomice a vychvaloval tu českou. Máme se prý dobře, dokonce lépe, než se nám zdá.

Máme se lépe, než si myslíme, pochvaloval si Vladimír Dlouhý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zavítal do čtvrtečního Interview ČT24. Hned v úvodu podpořil ČNB, kterou prý na rozdíl od svých kolegů hájí, byť by si přál, aby inflace byla vyšší než současné dvě desetiny procenta. V obecné rovině ale trvá na tom, že bez její intervence z předloňského podzimu by inflační tlaky byly vyšší.

Mohlo by to být i lepší

„Česká národní banka stále důvěru má, a to jak doma, tak v zahraničí. Najdete sice jednotlivé případy, kdy lidé kritizují ČNB, ale jak cestuji po republice, tak podnikatele trápí jiné věci, než je politika ČNB. Trápí je nejistota obecně,“ poznamenal Dlouhý.

Co se týče kondice české ekonomiky, je to prý nesrovnatelně lepší než za nedávných dob recese. Z hlediska makroekonomického jsme na tom velmi dobře a možná i nejlépe v celém regionu. ... Je to lepší, než vnímáme my sami doma,“ pochvaloval si host. Máme ale spíše zapomenout na rychlý hospodářský růst, který jsme zažívali na počátku tisíciletí. Na to je celá evropská ekonomika příliš zatížená.

Pár slov padlo i k elektronické evidenci tržeb. Hospodářská komora ČR v obecné rovině podporuje elektronickou evidenci tržeb. Ale systém musí být navržen tak, aby se z toho nikdo nemohl vyvléknout. Stejně tak je třeba systém zavádět tak, aby byl stabilní a rychlý.

Kdo chce euro v Česku, měl by říci také toto

Ve druhé polovině pořadu hovořil o situaci v Řecku. Země na tom není dobře, byť se snaží. „Ale kdyby Řecko organizovaně opustilo eurozónu, tak by se nic závažného nestalo. ... Něco jiného je, kdyby se rozpadlo euro jako takové, to by poškodilo i nás. Podle mého ale euro přežije. ... Kdybych to měl říci zjednodušeně, tak se nebudeme mít špatně, ale mohli bychom se mít lépe,“ konstatoval Dlouhý. Faktem také je, že slabší země eurozóny oslabily co do konkurenceschopnosti, když přijaly euro. Řecku sice nabídlo morální podporu Rusko, ale v tuto chvíli Rusko není v tak dobré ekonomické kondici, aby mohlo Athénám pomoci fakticky.

V Česku bychom prý mohli přijmout euro v roce 2020, ale je k tomu třeba také říci, že vstup do eura je politickým vstupem do skupiny zemí, které směřují k vytvoření evropského státu. „Každý politik by měl poctivě říci, že to neznamená jen to, že nebudeme muset měnit peníze, až pojedeme do zahraničí, ale znamená to také solidaritu,“ upozornil Dlouhý. Lidé tedy musejí vědět, že bychom v eurozóně pomáhali Řecku. Ale ono i ve Spojených státech trvalo, než si všichni zvykli na společnou měnu – dolar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…