Máme tu malou úctu k daňovému právu, povzdechla si u Moravce ekonomka

27.04.2014 14:48 | Zprávy

Vládní koalice se dohodla na zavedení třetí sazby DPH na vybrané produkty. Na téma neustálých změn sazeb daní přišli k Václavu Moravcovi diskutovat náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová, její předchůdce Ladislav Minčič a Alena Vančurová, vedoucí Katedry veřejných financí na VŠE.

Máme tu malou úctu k daňovému právu, povzdechla si u Moravce ekonomka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Česko by se k zemím užívajícím tři a více sazeb DPH mělo přidat od příštího roku. S určitými výhradami to podpořil i prezident Miloš Zeman. Koaliční rada navrhla zavedení třetí sazby DPH ve výši deseti procent na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu. Současné sazby 15 a 21 procent se měnit nebudou.

Aleně Vančurové, vedoucí Katedry veřejných financí na VŠE, vadí to, že je u nás snížená sazba stále vysoká. Oproti Unii je až nepatřičně vysoká. Mohla se tedy místo zavádění třetí daně upravit snížená, což by problém mohlo vyřešit.

S tím souhlasil i Ladislav Minčič (ODS), bývalý 1. náměstek ministra financí. Podle něj jsou lepší dvě sazby než budoucí tři. „Je to nesporné,“ řekl s tím, že veřejnost očekává nejen to, že stát zajistí výběr zdrojů na přerozdělení, ale že systém samotný dobře plní přerozdělovací funkci. A u toho se dá pochybovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jno

Taky by mě zajímalo, co bude s důchody

Ale ne teď, ale za 10-20-30 let? Bude na ně? Proč teď kritizujete vládu za důchody, když sami jste pro důchodovou reformu neudělali nic, ani teď ani když jste byli ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský a Černochová na kanálu ODS. Hrůza z růstu Stačilo!

21:25 Lipavský a Černochová na kanálu ODS. Hrůza z růstu Stačilo!

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v rozhovoru na You…