Manipulovalo Ministerstvo dopravy se zadávací dokumentací mýtného tendru? Zde je vážné podezření

24.11.2017 7:31

Ministerstvo dopravy ČR vydávalo po zahájení mýtného tendru potenciálním účastníkům kompletní dokumentaci o stávajícím mýtném systému, a to formou USB disků po podpisu smlouvy o zachování důvěrnosti informací.

Manipulovalo Ministerstvo dopravy se zadávací dokumentací mýtného tendru? Zde je vážné podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Ačkoliv zadavatel od počátku jakékoliv pochybení ze své strany odmítal, ze spisu správního řízení vedeného antimonopolním úřadem vyplynulo, že ministerstvo učinilo v průběhu vydávání dokumentace v jejím obsahu neupřesněné úpravy. Došlo tak k závažné situaci, kdy ministerstvo dopravy vydalo části uchazečů odlišnou verzi zadávací dokumentace. Účastníci, kteří si dokumentaci vyzvedli v prvních dnech po zahájení tendru, měli k dispozici jiné informace než účastníci, kteří si USB disk vyzvedli později, tedy po zásahu úředníků ministerstva dopravy. Ačkoliv zadavatel tvrdí, že znepřístupnil „pouze“ osobní údaje některých osob, nelze vyloučit rozsáhlejší manipulaci s vydávanou dokumentací.

Způsob vydávání a rozsah dokumentace se stal předmětem stížnosti ze strany provozovatele mýtného systému Kapsch a poskytovatele finančních služeb mýta ČSOB. Oba subjekty namítaly, že dle platné smlouvy měla být dokumentace o živém systému zpřístupněna k nahlédnutí až kvalifikovaným uchazečům prostřednictvím kontrolovaného chráněného přístupu. Ministerstvem zvolený postup totiž nekontrolovaně zpřístupnil širokému počtu subjektů technologicky a kyberneticky citlivé informace, osobní údaje, firemní know-how a obchodní tajemství. Stalo se tak navíc formou nedostatečně ochráněných nosičů, navíc kvůli chybějícímu seznamu není zřejmé, komu byl vydán jaký obsah dokumentace. Tyto pochybnosti vedly k zahájení správního řízení ze strany ÚOHS.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold pro ČTK uvedl, že postup úřadu byl zcela v souladu se zákonem. Antimonopolnímu úřadu ministerstvo oznámilo, že úředníci v později vydávaných materiálech pouze začernili některé osobní údaje.

"Ačkoliv zadavatel tvrdí, že znepřístupnil pouze osobní údaje některých osob, kvůli chybějícímu seznamu předávané dokumentace mohlo zcela logicky dojít také k další manipulaci s vydávanou dokumentací," řekl ČTK mluvčí Kapsche David Šimoník.

Jak významně zásah ministerstva soutěž narušil, bude muset rozhodnout ÚOHS. V minulosti úřad vůči ministerstvu dopravy postupoval v řadě případů přísně. Příkladem může být soutěž na správce registru vozidel, kterou úřad zrušil kvůli vágní formulaci požadavku na vzdělání technického směru u správce systému. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) tehdy označil rozhodnutí ÚOHS za iracionální, které veřejnou soutěž nechrání, ale naopak brzdí.

V samotné přípravě na mýtný tendr, který má hodnotu zhruba 30 miliard korun, rozhodl úřad zatím dvakrát. Poprvé ministerstvu zrušil smlouvu s poradenskou společností Deloitte, která měla ministerstvu za 52 milionů bez výběrového řízení radit v připravovaném tendru na nového provozovatele. Podruhé naopak odmítl stížnost slovenského SkyTollu na zrušení dodatku se společností Kapsch, na jehož základě firma vybírá mýto po vypršení původního kontraktu na konci loňského roku. 

ÚOHS to tehdy zdůvodnil tím, že na pokračování výběru mýta existuje veřejný zájem. Za zadání zhruba pětimiliardového kontraktu bez soutěže ale úřad ministerstvo potrestal milionovou pokutou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…