Manžel Maláčové a náměstek Petříčka Chmelař promluvil v Rozhlase. Evropská unie prý své členy přes palubu nehází

6. 9. 2019 18:16

Evropská komise tento týden už pošesté vyzvala členské země, aby se připravily na variantu rozchodu s Velkou Británií bez dohody. Jaký vývoj odhadují unijní vyjednavači? A byla by EU ochotna přistoupit na případný další odklad brexitu? Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl Aleš Chmelař, náměstek ministra zahraničních věcí a bývalý vládní zmocněnec pro evropské záležitosti.

Manžel Maláčové a náměstek Petříčka Chmelař promluvil v Rozhlase. Evropská unie prý své členy přes palubu nehází
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Pravděpodobnost, že Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je vysoká, ale dostala se nyní pod 50 procent. Vše se mění a v pondělí ale můžeme být úplně v jiné situaci,“ poznamenal Chmelař úvodem. „Mění se pozice Velké Británie, Boris Johnson jel jasnou linku, jež se mu nyní komplikuje vzhledem ke stanoviskům parlamentu,“ dodal. 

A jaká je pozice České republiky v celé situaci? „Předpokládám, že celá vláda se shodne na tom odkladu na 3 měsíce,“ poznamenal Chmelař s tím, že odklad byl již několikrát. „Jde o nějaký čas, aby vychladly hlavy,“ dodal. Poznamenal i to, že Evropská unie již bude asi chtít po Velké Británii nějaké garance vztahující se k odkladu. Velká Británie se nyní vzdala toho, aby měla svého eurokomisaře. Otázkou však je, zda se něčeho takového stát může vzdát. 

„Jazýček vah nyní směřuje k tomu, že by nové referendum být nemělo,“ podotkl následně Chmelař a dodal, že většina lidí si také nepřeje odchod bez dohody. Česká republika je pak dle jeho slov připravena na brexit bez dohody do té míry, jak to jde. 

Závěrem se pak hovořilo o irské pojistce. „Evropská unie mohla být tak vstřícná jak je samotné Irsko. Evropská unie nemohla hodit Irsko přes palubu kvůli státu, jenž Unii opouští. To by bylo nemístné,“ poznamenal. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

10:52 „To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

Ondřej Hejma měl tentokrát v Podtrženo, sečteno na XTV přehršel témat ke komentáři. O primátorovi Hř…