Marek Dalík: Za pandury jsem nic nevzal, naopak mě ještě okradli

17.08.2016 7:11 | Zprávy
autor: jav

Marek Dalík promluvil o tom, jak to bylo s údajným uplácením při nákupu vojenských transportérů Pandur. Kauza, kvůli které se nejbližší společník expremiéra Mirka Topolánka chystá na čtyři roky do vězení, mu prý nepřinesla vůbec nic, právě naopak. Přišel při ní prý o deset milionů korun.

Marek Dalík: Za pandury jsem nic nevzal, naopak mě ještě okradli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

Příběh podle Dalíkových vzpomínek začal v létě 2006. Tehdy končící vláda Jiřího Paroubka schválila nákup pandurů od rakouské firmy Steyr. Mezitím se uskutečnily volby, které vyhrála ODS, ale kvůli remízovému výsledku trvala vyjednávání o nové vládě dalších půl roku. Paroubkova vláda tedy několik měsíců úřadovala v demisi a ministr obrany Karel Kühnl se obával, že nemá mandát, aby miliardový kontrakt podepsal.

Lobbisté pracující pro Steyr proto oslovili Topolánka, ať Künhla ujistí, že může vládou schválený kontrakt v klidu podepsat, že s tím jako vítěz voleb souhlasí. Topolánkovým prostředníkem při jednání se zbrojaři byl jeho poradce Marek Dalík.

„Obrátil se na mě Jaroslav Veverka s tím, že Pavel Musela, který má kontrakt s výrobcem pandurů, má problém. Že když to zařídím, dostanu nějaké peníze,“ líčí dnes pravomocně odsouzený Dalík. Ústní slib prý zněl na deset milionů korun. Dalík se tedy vypravil za Topolánkem a přesvědčil jej, že smlouva se podepsat musí. Budoucí premiér se spojil s dosluhujícím ministrem Kühnlem a ujistil jej, že může v klidu podepsat. Jak Dalík podle Lidových novin dodává, Kühnl si jako protiplnění vyhádal post velvyslance v Chorvatsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

DENÍK POSLANKYNĚ Plocha, na níž je možné stavět větrné elektrárny, se díky zásahu Filipa Turka zmenš…