Marihuana v lékárnách už za rok. Experti mají seznam nemocí

8. 12. 2011 15:28

Marihuana jako lék by se mohla objevit v lékárnách už příští rok. Experti připravili změny zákonů, které by umožnily léčebné konopí zlegalizovat. Marihuanu by si mohli koupit nemocní na základě předpisu a zcela nebo částečně by ji hradily zdravotní pojišťovny. Návrh poputuje v pondělí do Poslanecké sněmovny.

Marihuana v lékárnách už za rok. Experti mají seznam nemocí

„Chceme, aby ta novela šla zkrácenými řízeními, aby pacienti, kteří tuto léčbu potřebují, ji dostali do nejdříve," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a dodal, že nebude možné léky zneužít. „Existuje centrální registr, takže se nemůže stát, že by dva nebo tři lékaři předepisovali konopí stejnému pacientovi."

Experti vytvořili seznam nemocí, které budou léčeny marihuanou. Jedná se například o chronické neztišitelné bolesti, nevolnosti a zvracení při těžkých, například nádorových onemocněních, třes a poruchy svalového napětí a kožní nemoci. „Nejčastěji to budou chronické a bolestivé stavy," doplnil šéf expertního týmu a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Lékárny budou marihuanu nakupovat ze zahraničí i českých pěstitelů. Na dodavatele bude vypsán tendr. Policisté budou mít k dispozici registr pacientů, kteří preparáty užívají, a nebudou tak stíháni. „Zároveň odpadne argument těch, kteří podomácku pěstují a budou tvrdit, že to je pro léčebné účely," dodal Vobořil.

Konopí bude k dostání sušené i ve formě masti.

Čtěte více:
Legalizace marihuany? Ve formě léků, shodují se zákonodárci
Průlom. Marihuana jako lék možná legální
První lék s marihuanou dostal u nás registraciJste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čaputová? „Budeme vás střílet, píše nám hoch od Sorose“. VIDEO o volbách na Slovensku

8:34 Čaputová? „Budeme vás střílet, píše nám hoch od Sorose“. VIDEO o volbách na Slovensku

Na Slovensku se mílovými kroky blíží druhé kolo prezidentských voleb. Právnička Zuzana Čaputová má p…