Marjanovič: Černoši nehledají vinu v sobě. Neřeknou si, málo jsem se snažil. Místo toho vzpomínají na otrokářství a řeší to rabováním a žhářstvím

29.04.2015 14:31

USA jsou „zemí neomezených možností“, kde může dítě z chudého černošského slumu dosáhnout na funkci ministra nebo i prezidenta. Jak je možné, že právě v této zemi se objevuje tolik rasových nepokojů?

Marjanovič: Černoši nehledají vinu v sobě. Neřeknou si, málo jsem se snažil. Místo toho vzpomínají na otrokářství a řeší to rabováním a žhářstvím
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Komentátor MF DNES Teodor Marjanovič na názorové stránce svého deníku vyjádřil přesvědčení, že tento problém trápí víceméně jen černošskou komunitu a důvodem je především trvalá mentalita „oběti“, kterou příslušníci této skupiny pociťují.

V pondělí po incidentu s policisty zemřel černoch ve městě Baltimore – v posledních dnech se situace opakovala již poněkolikáté. Ve stejný den ve Washingtonu skládala přísahu nová ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, černoška z venkova Severní Karolíny, která se pílí dopracovala až k diplomu z právnické fakulty na Harvardu. Velmi podobný životní příběh má i její jediný nadřízený – prezident Obama.

Jenže, jak připomíná Marjanovič, oba, ač v životě nepochybně uspěli, se rádi staví do pozice slabých a utiskovaných. Barack Obama vydal knihu vzpomínek na dětství v chudinské čtvrti, pohybujících se na hraně sebelítostivého kýče, a v současnosti obviňuje z rasismu prakticky každého kritika své nepříliš úspěšné politiky.

Utvrzuje tak prý specificky černošský pocit, že jakožto potomci otroků jsou oběti systému, a viní jej z jakéhokoliv svého neúspěchu. „Afroameričané nehledají vinu v sobě. Neřeknou si: asi jsem se málo snažil. Místo toho se kolektivně udržují v chlácholivém obětí někdejšího otrokářství, a dokonce z toho vyvozují pro sebe rozhřešení, když nespokojenost i se svou osobní neschopností ventilují rabováním a žhářstvím,“ píše Marjanovič.

USA se prezentují jako země, kde je možné cokoliv. Bylo by prý skvělé, kdyby tam bylo možné i to, že se vytratí toto obětní sebeomlouvání.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…