Markéta Šichtařová odhalila příběh Češky, kterou ve Švýcarsku zavřeli do ústavu se „schizofrenií“. A proto si o kauze mladého Babiše myslí...

22.11.2018 21:51

Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu Epicentrum na Blesk TV hovořila o svém knižním díle s názvem Ukradený syn. Jde o biografický a investigativní příběh Češky, z níž ve Švýcarsku udělali duševně nemocnou a kterou „rozvinutý stát“ díky své aroganci téměř zničil. V něm totiž shledává jisté paralely s bobtnající kauzou nemocného Andreje Babiše ml. žijícího ve Švýcarsku a trpícího schizofrenií. „Jestli trpí schizofrenií, nejde stoprocentně říci, dokud nebude zkoumán několika nezávislými odborníky,“ říká ekonomka s tím, že udělat z normálního člověk blázna za určitých okolností není tak složité.

Markéta Šichtařová odhalila příběh Češky, kterou ve Švýcarsku zavřeli do ústavu se „schizofrenií“. A proto si o kauze mladého Babiše myslí...
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park
reklama

V rozhovoru Šichtařová přiblížila, o čem příběh ženy založený na skutečnosti, který napsala, pojednává. Vše začalo, když se hlavní hrdinka knihy zamilovala do Švýcara, který ji spolu se svou rodinou využil k tomu, aby mu dala syna neboli dědice.

Jakmile se dítě narodilo, spikla se proti ní celá rodina a snažila se jí vsugerovat, že je nemocná. Nejhorší na tom prý je, že policie, soudy, sociálka a zejména lékaři šli na ruku právě švýcarské rodině. „Jednoho dne byla obviněna z nesmylného násilí, převezli ji do ústavu a tam jí diagnostikovali schizofrenii,“ uvedla Šichtařová.

A když nakonec byl podvod odhalen a žena musela být propuštěna, zaplatila cenu nejvyšší: zkorumpované úřady jí v době, kdy byla na základě podvodu zavřená v psychiatrické léčebně, odebraly dítě, které si nakonec zvyklo u svého otce a zpět se k ní už nevrátilo. „Na člověku, který byl naprosto mentálně zdravý, byl také spáchán pojistný podvod a lékaři byl držen v detenci,“ doplnila ekonomka.

V naváznosti na to, co se hrdince její knihy ve Švýcarsku opravdu stalo, jí prý naskočila husí kůže poté, co se začalo odehrávat okolo premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který má prý také schizofrenii. „Ta analogie je tu naprosto jasná. Nemohu se ale dopustit stejné chyby jako všichni ti, co s českou ženou z mé knihy jednali. Česká ambasáda, policie i soudy vynášely v jejím případě diagnózu od stolu. Dostali od lékařů zprávu, že je schizofrenička a není schopna za sebe jednat, a tak s ní také jednali,“ upozornila.

Proto se prý ani v případě Babiše mladšího nesmí dopustit stejné chyby a říci, že je v tomto případě něco skutečně špatně. Kdyby se příběh Babiše mladšího odehrál třeba před rokem, kdy Šichtařová zmíněnou ženu neznala, věřila by nejspíše tomu, co říkají lékaři. „Teď, když její příběh znám, řekla bych, že je to padesát na padesát. To opravdu nikdo neví, dokud Babišův syn nebude zkoumán několika nezávislými odborníky a pozorován delší dobu,“ dodala.

Anketa

Měl by Andrej Babiš po slovech svého syna odstoupit z postu předsedy vlády?

12%
88%
hlasovalo: 36191 lidí
Důležité je si vyslechnout i příběh Babiše juniora. „Dokud jeho příběh neznáme, tak nemůžeme soudit,“ uvedla a připomněla, že hrdinka její knihy se snažila dovolat ambasádě, policii, soudu a všichni jí akorát řekli, že je nesvéprávná a to, co jim vypráví, je naprostá sci-fi. „Nikdo jí nevěřil. Když přijdete a řeknete, že se proti vám všichni spikli, zdrogovali vás, tak vás mají za blázna, i když blázen nejste. Nikdo vám nic nevěří,“ zdůraznila ekonomka.

Jedině až v okamžiku, kdy bude takový člověk konfrontován s několika nezávislými lékaři, kteří s ním budou dlouho mluvit, teprve pak je podle Šichtařové šance, že dokážete prokázat svou pravdu. „V mé knize poukazuji na to, že lékařský systém vyrobil nakonec ze zdravého člověka jedince s traumatickou poruchou kvůli silným lékům, i když diagnóza schizofrenie byla nakonec odvolána,“ sdělila ekonomka s tím, že i jí trvalo velmi dlouho, než se u její hrdinky dopátrala celého příběhu a zjistila, kde je pravda.

O tvrzení Andreje Babiše mladšího, že byl unesen na Krym, se podle ní prý nyní nedá diskutovat. „Opravdu se nemohu teď dopustit té stejné chyby, kterou dělali všichni v případě ženy zavřené do blázince, když rozhodovali pouze podle prvního dojmu,“ zopakovala s tím, že je možné, že byl unesen, ale stejně je možné, že jde o výplod jeho fantazie.

Prozradila také, jak se staví k tomu, že by podle současných informací neměl být Babiš mladší postaven před policii nebo soud kvůli kauze Čapí hnízdo. Vypovídat by prý měl. „I v případě schizofrenie člověk většinou bývá schopen výslechu. Pouze je třeba se dostat do hlubších vrstev jeho vyprávění. Pokud není psychicky nemocný vygradován do krizového mentálního stavu, většinou nebývá důvod k tomu, aby nebyl schopen vypovídat,“ je přesvědčena ekonomka.

Poté poukázala na další důležitou věc, která by se měla řešit, a tou je Babišova dokumentace. „V případě ženy z mé knihy se dokumentace v ústavu záhadně ztratila hned poté, co se přišlo na ten celý podvod a omyl. Policie by se teď mohla zajímat právě o Babišovu dokumentaci, zda není zpětně nějakým způsobem upravena,“ dodala.

Udělat z někoho blázna je podle Šichtařové věc obtížná a je třeba ji dobře promyslet. „Snadné to sice není, ale z určité konstelace okolností se to může stát prakticky každému z nás. I normálně zdravému člověku. Když je člověk například pod velkým psychickým tlakem, je možné, aby se diagnóza zmílila,“ uzavřela.

Celý rozhovor ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…